IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Reply to this topicStart new topic
> Vodič kroz Work and Travel program, sve na jednom mestu o programu, agencijama, ambasadi, cenama
dante
post Mar 27 2013, 10:29 AM
Post #1

Advanced Member

Group: Members
Member No.: 6,516

Sta je Work and Travel USA?
Radi & Putuj Amerika - SUMMER Work & Travel USA je letnji program namenjen razmeni studenata. Program W&T USA ima za cilj da studentima iz celog sveta omoguci da borave i rade u USA tokom leta, da upoznaju kulturu, steknu nove prijatelje i usavrse engleski jezik.
Info sa sajta americke ambasade http://serbian.serbia.usembassy.gov/letnji...-studenata.html i http://j1visa.state.gov/sponsors/

KAKO FUNKCIONISE:
U Srbiji postoje W&T agencije koje se bave ovim poslom, one su posrednici izmedju studenata i sponzorskih agencija u americi. Sponzorske agencije nalaze poslodavce u americi. Kada se prijavite na program, agencija vam salje radne ponude za radna mesta. Posto smo mi studenti, nepolozeni ispiti tj neodbranjen diplomski rad su garancija da cemo se vratiti u zemlju da zavrsimo studije.
*napomena: pretrazite forum, raspitajte se koje agencije pruzaju zadovoljavajucu uslugu.
**Sto se tice izbora agencije, najbolja je preporuka od nekog ko je vec bio preko te agencije, da li je to ok agencija ili je to agencija za izbegavanje (odnosi se na nase agencije i na sponzorske agencije). Takodje raspitajte se i za poslodavce: kakvi su uslovi rada, da li uredno placaju i td.
***VEOMA VAZNO: ne nasedajte na price da ce vam tamo biti idealno (da li vam to prica neko iz agencije ili neko ko je vec bio tamo, mozda je taj neko imao ludu srecu), dobra plata (studentski poslovi su uglavnom na minimalnoj ceni rada), veca satnica (npr 40% vise od minimalca), nije pravilo, ali cesto to znaci da imate manje radnih sati ili da je posao zahtevan i td
**** sponzorka agencija je samo naziv, nece vas sponzorisati tj nece vam dati novac, vec je situacija obrnuta. Pravilniji naziv bi bio OMLADINSKA ZADRUGA.

Sve informacije vaze za 2012. godinu (godina kada sam ja isao u ameriku), skoro svake godine ubace po neku novinu, tako da imajte u vidu da nesto sto vazi za 2012. godinu nece vaziti sledece godine (kao npr I-94 obrazac u avionu vise ne treba, onda, pre su mogli da idu apsolventi i ponovci sada vise ne mogu) ili nesto sto nije bilo potrebno pre sada je potrebno... preciznije informacije cete dobiti od vase agencije, jer su one u stalnom kontaktu sa ambasadom i sponzorskim agencijama.
*ukoliko ste zavrsili jedan fakultet/visu skolu ili ste obnovili godinu, nista vas ne sprecava da upisete drugi fakultet ili visu skolu i da konkurisete za program.
**vodic sam sastavio da ne biste morali da pretrazujete ceo forum kao sto sam ja morao da radim i da se pitate da li je to to tj da li ima jos nesto sto treba da znate. svakako treba da pratite teme koje se ticu godine kada idete u ameriku i koje glase npr VIZA 2013, viza 2014 ili amerika 2015 da bi ste bili u toku sa najnovijim desavanjima.

POSLOVI:
najcesce u turistickim centrima, restoranima, hotelima, bazenima, golf terenima, prodavnicama i zabavnim parkovima,
vrste poslova: konobar-ica, pomocnik konobara, recepcionar-ka, hostesa, pomocnik-ca u kuhinji, perac-ica sudova, nosenje prtljaga, prodavac-ica, odrzavanje, dostava, prodaja karata, sobari-ca (Housekeeping), serviranje, brza hrana-pomocnik-ca, Lifeguards, Houseman, Doorman, Parking attendant, spasilac... takodje postoje i fizicki poslovi: selidbe, postavljanje satora i slicno, ali to je retkost.
*do 2012. postojao je program aljaska (rad u fabrikama za preradu ribe), ali posto su se neki studenti 2011. godine pridruzili strajku radnika u fabrici cokolade zbog teskih uslova rada (smene od 16 sati, losi uslovi rada, losi odnosi sa menadzmentom i td) i zbog toga je 2012. godine doneta odluka da studenti ne mogu da rade takve poslove S
**h2b je viza za sezonski rad u americi i nije potrebna strucna sprema (preko te vize mogu da idu i oni koji nisu studenti). guglajte za detalje.
***H1B je radna viza i ona podrazumeva da ste strucni u nekoj oblasti. guglajte za detalje.

ROK ZA PRIJAVU:
prijave pocinju vec u oktobru (vecina agencija daje popust za prijave do 31.12.), a krajnji rok ne postoji, ali obicno je to polovina aprila (za neke poslove mozete i kasnije da se prijavite, tamo gde je ostalo slobodnih mesta, tada je procedura malo drugacija, program se placa odjednom, indidualno se zakazuje razgovor u ambasadi i td) raspitajte se kod agencija od kada do kada primaju prijave
*preporuka je da se prijavite pre 15.02. zato sto do tada imate dobar izbor pozicija i destinacija gde da odete, mogucnost da vise vas aplicira u istoj kompaniji, istom mestu i td
**po misljenju autora, do 31.03. bi trebalo da odlucite da li zelite da idete u ameriku, jer ukoliko aplicirate u aprilu onda dovodite sebe u situaciju da se igrate gluvih telefona sa agencijama (domacim i sponzorskim) i buducim poslodavcem, da se nervirate oko svega i svacega, da li ce vam naci posao, da li ce na vreme poslati radnu ponudu, da li cete zakazati intervju u ambasadi pre nego sto pocne sezona za vas posao...
***po poslednjim informacijama kod nekih agencija mozete i u septembru da se prijavite i tada nude veci popust (150-200$)

USLOVI ZA KONKURS:
-da ste redovan student ( ne mozete da konkurisete na program ako ste u obnovljenoj godini tj morate biti PRVI PUT prva godina, druga treca cetvrta peta sesta godina)
*negde sam cuo da brucosi teze dobijaju vizu. Raspitajte se na internetu o tome.
**prema nekim neproverenim informacijama moguce je ici ako ste u obnovljenoj godini. raspitajte se kod agencija.
- da imate vise od 18 godina
- engleski jezik u meri neophodnoj za normalno sporazumevanje
- da se protiv vas ne vodi postupak *moracete da izvadite to uverenje i ukoliko se vodi bilo kakav postupak protiv vas bolje nemojte bacati novac, zato sto vam nece dati vizu. (odbijali su i za najbanalnije stvari npr saobracajni prekrsaj u kojem necete biti osudjeni, ali ste navedeni u zapisniku da se vodi postupak protiv vas i to je za njih dovoljno da vas odbiju)
- da imate vazeci pasos *pasos izvadite na vreme
- da imate avanturisticki duh smile.gif

TROSKOVI:
razlikuju se od agencije do agencije
Parcijalno to izgleda ovako:
-prijava na program kosta od 5000 do 10 000 din
-troskovi programa, postoje 2 osnovna programa FULL program i SELF program:
1. FULL PROGRAM podrazumeva da vam agencija obezbedjuje posao. Aplicirate preko radne ponude. Okvirna cena od 850 do 1250 $

2. SELF program je namenjen studentima koji idu ponovo. Self program podrazumeva da vi sami trazite posao (agencija obezbedjuje orijentacioni sastanak, pomoc oko papirologije i td). Cena okvirno od 600-825$
(pogledajte teme na forumu za samostalno trazenje posla)
-intervju u ambasadi: 160$, vise o ambasadi kasnije
-avionska karta: cena se razlikuje od destinacije, da li je kupujete u sezoni ili van sezone, kojim danom putujete (vikend, nova godina, praznik), koliko dana imate do leta... Okvirna cene povratne karate: Belgrade-New York je od 500$ do 900$ vise o tome kasnije.
-jos jedan „trosak“, prilikom ulaska u USA, morate imati nesto novca kod sebe, nezvanicno to je 300$, tih 300 dolara je vasa „garancija“ vladi USA da imate novca da se snadjete, da kupite hranu, da platite prevoz, hotel, necete krasti, prosjaciti i td. U slucaju da vam sluzbenik zatrazi da mu pokazete iznos, a vi taj iznos nemate, moze vas vratiti nazad u srbiju bez ikakvog objasnjenja. Nisam cuo da je nekome trazeno da pokaze novac, ali nikad se ne zna. Pretrazite forum za detaljnije informacije.

*U proseku potrebno vam je oko 2000 EVRA podaci za 2012. godinu
**medicinsko osiguranje je obavezno i ukljuceno je u cenu programa (neke agencije reklamiraju niske cene programa, ali bez med.osiguranja; npr kazu self program kosta 499$, a tek posle se navodi da je medicinsko osiguranje 275$ i troskovi SEVIS-a 35$)
***SVE CENE U TEKSTU SU INFORMATIVNOG KARAKTERA
****neke agencije nude mogucnost da deo troskova platite kasnije, preko povracaja poreza
***** program se obicno placa u ratama npr: prva rata tj avans 350$, druga rata 400$ i treca rata 250$.
******ukoliko uplatite program, a ne dobijete vizu, vecina agenija nudi refundaciju.

RADNA PONUDA-JOB OFFER:
kada se prijavite na FULL program (da vam agencija nadje posao), agencija vam salje radnu ponudu, radna ponuda sadrzi:
-ime firme i mesto gde se ona nalazi;
- naziv pozicije;
-cena rada po satu; minimalna cena je 7.75$. cena rada za studente je nacesce od 7.75 do 10$ po satu. (uvek trazite da budete placeni po satu, desavalo se da neko bude placen po danu, npr 60$ na dan, a da rade po 14 sati)
*prekovremeni rad se placa 50% vise, po zakonu USA svaki rad mora biti placen, tako i prekovremeni rad, ukoliko vas poslodavac odbija da vam isplati naknadu za prekovremeni rad imate pravo da se obratite vasoj agenciji i sudovima u americi. Prekovremeni rad porazumeva sve preko 40 radnih sati u toku sedmice.
**7,75$ je bila minimalna cena rada za 2012. godinu. na svakih godinu dve se povecava cena rada. LISTA minimalnih zarada za ameriku: https://en.wikipedia.org/wiki/Minimum_wage_...e_United_States
-koliko radnih sati cete imati; zavisi od pozicije
-od kada do kada traje sezona; zavisno od pozicije, pocetak sezone je u maju, a kraj sezone je krajem septembra.
*napomena: vecina poslova pocinje u junu.
-ime sponzorke agencije; kod nekih agencija je dovoljno da aplicirate za radno mesto i agent ce vam javiti da li ste primljeni, dok neke agencije zahtevaju intervju preko skajpa ili uzivo (njihov predstavnik dolazi u srbiju)
-cesto vam se navodi i koliko kosta smestaj; najcesce je to od 70-110$ za 7 dana
*napomena: ukoliko je polje za cenu smestaja prazno tj ne pise cena smestaja znaci da poslodavac ne nudi smestaj, vecina W&T agencija nude pomoc za pronalazak smestaja
**ukoliko pise 0$ (nula dolara) znaci da imate besplatan smestaj i/ili obroke, ali to je veoma retka pojava
*** ukoliko vasa agenicija ne pomaze u pronalasku smestaja koristite internet i ovaj forum da saznate kako sebi da obezbedite smestaj, neki od sajtova gde mozete pronaci smestaj: http://www.craigslist.com odeljak HOUSING, stavka ROOMS ; http://www.rentalguideapartments.com ; http://www.forrent.com ; https://www.airbnb.com; https://www.booking.com
Mozete se registrovati uz pozivnicu onda dobijate bonuse (p.s. ja nisam petar, link sam nasao na internetu) https://www.airbnb.com/c/petard101 i https://www.booking.com/index.html?aid=9391...l7jDWc0EFaE7zw_
-jos stavki: da li imate napojnice, da li placate uniformu, koliko osoba je potrebno za datu poziciju, da li imate obezbedjen transport od aerodroma do poslodavca i td
-pored svega cesto se navode zahtevi:nivo engleskog jezika za datu poziciju (od prosecnog do naprednog), radno iskustvo za datu poziciju (od nije neophodno do profesionalnog nivoa), pol (npr devojka za sobaricu, muskarac za cuvara)
-kada dobijete posao, zakazuje se intervju u ambasadi.
* vecina nas je imala intervjue u maju mesecu.
**zavisi do agencije, ali: neke agencije ce vam poslati samo jednu ponudu hoces-neces (bez obzira sto ste vi rekli da necete da radite u tom mestu, poziciji...), ako odbijete, sledecu ponudu morate da doplatite; poslodavci dolaze u srbiju na sajam poslova i ako vas niko ne prihvati, nisu oni krivi "mi smo vam doveli poslodavce, to sto vas nisu primili to je vas problem"; kod nekih agencija ako date otkaz (iz opravdanih razloga) nece vam pomoci u trazenju novog posla; ukoliko poslodavac krsi zakon (ne placa vas i td) neke agencije su u stanju da vas iskuliraju i td. ovo upozorenje se odnosi i na nase i na sponzorske agencije, pored izbora domace agencije, obratite paznju i preko koje sponzorske agencije uzimate posao (licno nisam imao te probleme, ali sam citao na forumu o iskustvima onih koji su ostavljani da se sami snalaze)
***Bilo je slucajeva prevare tj neke domace agencije studentima uzmu pare tako sto naprave fiktivne ugovore i daju im nepostojece poslove u nepostojecim firmama. Potrebno je znati: MORATE POTPISATI I UGOVOR SA SPONZORSKOM AGENCIJOM i tada dobijate identifikacioni broj preko kojeg se identifikujete kada im saljete mesecni check-in). I od sponzorske agencije cete dobiti karticu sa vasim podacima. Posle toga dobicete DS obrazac, tu su navedeni vasi podaci, podaci o poslodavcu i na kojoj poziciji cete raditi, podaci o sponzorskoj agenciji.
I na kraju na tom obrascu u ambasadi cete dobiti potpis i pecat od vice konzula i sa tim obrascem morate uci u ameriku.

INTERVJU U AMBASADI:
-intervju je na engleskom jeziku
-pripremite se za intervju tako sto cete vezbati pitanja i odgovore, najcesca pitanja su:
zasto idete u ameriku, sta cete i gde cete raditi (treba da opisite posao koji ste dobili), sta studirate, da li imate nekoga u americi (pozeljno je reci ne), koja ste godina, da li ste bili u americi (ako jeste: gde ste i kada ste bili, sta ste radili), koliko vam je ostalo do kraja skolovanja, koliko ste ispita polozili, koje ocene ste dobili, koliko traju vase studije, kada i koji je bio vas poslednji ispit, opisite vase zanimanje (profesiju), cime se bave vasi roditelji, ko placa odlazak u ameriku (roditelji i samo roditelji), da li znate koja su vasa prava (od agencije cete dobiti prirucnik o vasim pravima u americi, morate navesti bar 2 prava, inace vasa prava su: da radite i budete placeni za to, da prijavite uznemiravanje, da se obratite USA sudovima da zatrazite pravdu i td), moze se desiti i da vas pitaju da li cete se i kada vratiti u srbiju ili sta je garancija da cete se vratiti u srbiju (da zavrsite faks i td) https://travel.state.gov/content/dam/visas/...h_April2016.pdf
*postavice vam 5 pitanja u proseku
-dok cekate da vas prozovu nemojte remetiti mir, setati se po prostoriji, urlikati, moliti se, cupkati, gristi nokte tj biti nervozni jer tako privlacite negativnu paznju vicekonzula i tako mogu posumnjati u vase namere odlaska u USA. Budite opusteni, nasmejte se, pricajte sa drugim ljudima koji cekaju, na taj nacin cete se opustiti i skrenuti misli u pozitivnom smeru. Normalno je da ce nekom biti suvo grlo kada pocne da prica sa vicekonzulom, da ce zamucati malo, da se zbuniti za trenutak (kao sto sam se ja zbunio: pitala me je kako mi se zove faks i ja sam tu zastao za trenutak jer mi je faks skoro promenio naziv pa nisam odmah mogao da pogodim ime faksa). Sve u svemu nista strasno.
-pozeljno je da imate sto vise datih ispita, od 2013. godine su poostrili kriterijume po tom pitanju
-sluzbenik vas moze odbiti bez jasnog razloga i objasnjenja, zato je najbolje konkurisati na vreme i imacete vise prilika da ponovo zakazete intervju
-kada sluzbenik zadrzi vas pasos znaci da ste prosli, a ako vam vrati pasos znaci da ste odbijeni.
-tip vize koju dobijate je J-1, viza vazi 4 meseca
*za podrucje srbije viza se izdaje na period od 20.05. do 20.09. tekuce godine i 1 mesec posle isteka vize imate rok da napustite USA tj najkasnije mozete napustiti USA 20.oktobar tekuce godine)
-intervju traje izmedju 1 i 5 minuta. u proseku traje 2 minuta
-budite 15-20 minuta ranije nego sto vam je zakazan intervju (nas 30 je imalo zakazan intervju u 14:30h; javite se portiru i posle cekate ispred ambasade da vas portir prozove da udjete u zgradu; bar je tako bilo 2012. godine)
-prolaznost je veca od 90%
* za 2013. godinu prolaznost je pala na oko 70%, poostrili su kriterijume za date ispite i znanje engleskog jezika)
**za 2014. godinu prema najnovijim informacijama prolaznost je malo ispod 90%, sve zavisi ko vam bude na salteru, kakve kriterijume primenjuju te godine, koliko ste vi dobar kandidat (znanje engleskog, dati ispiti i td)
- korisne informacije http://radiputuj.blogspot.com/ i http://www.workandtravel.iskustvo.org/save...vju-u-ambasadi/

AVIONSKE KARTE, AERODROM, U AVIONU:
-avionsku kartu kupite odmah posto obavite intervju u ambasadi (naravno, predhodno sa poslodavcem se dogovorite kada da dodjete)
*bitno je da kartu kupite TEK KADA DOBIJETE VIZU, ne isplati se kupovati unapred, niko nema garancije da ce proci intervju
**neki od pretrazivaca avio karti su https://www.aerogaga.com/ i http://www.jumbo.rs/ i https://www.expedia.com/ http://www.jeftineaviokarte.rs/ (cesto imaju promocije za razne destinacije sirom sveta), http://matrix.itasoftware.com/ ili nadjite klasicne agencije za kupovinu avio karata, kod njih karte mogu biti jeftinije. (pretrazivace koristite za planiranje putovanja, gde i kada imate avion, koliko otprilike kosta karta...). Neki pretrazivaci npr expedia.com ce vam automatski dati cenu sa hotelom tj kupicete prenociste i let, zato prvo proverite sta je selektovano.
-Zatim kada kupujete kartu, proverite da li su u cenu karte ukljucene:
1. cena prtljaga - CHECKED BAG, ako pise NO FEE UP onda se ne placa. https://en.wikipedia.org/wiki/Checked_baggage
2. sve pratece takse (npr aerodromska taksa i td) zato sto neki pretrazivaci ce dati znatno nize cene u koje nisu uracunate te takse.
*putovanje low cost kompanija po default-u znaci da sami placate pratece takse, ali cak i sa tim taksama je putovanje znatno jeftinije tako da sa finansijske tacke gledista nije lose putovati sa njima. (koje sve takse postoje i kako se one placaju, autoru nije poznato, raspitajte se na netu)
**koliko znam rucni prtljag (eng CARRY ON, hand luggage or cabin baggage) je besplatan za sve standardne letove https://en.wikipedia.org/wiki/Hand_luggage
***ako planirate da nosite dve torbe, onda pogledajte koliko vas kosta doplata za drugu torbu. cena moze biti od 30 do 150 evra, a mozda i vise

-Kada samostalno kupujete kartu (npr preko expedia.com) obratite paznju na sledece:
1. koji operater kada leti (neki avio prevoznici ne lete svaki dan na odredjene destinacije, imaju svoj raspored npr: ponedeljak-sreda-petak, utorak i subota, svaki treci dan, svaki 7 dan i td. zasto ovo pricam? u pretrazi sam kucao belgrade to miami, kupio sam kartu beograd-majami preko moskve, prevoznik aeroflot, cena u jednom pravcu je 400$ (ostale ponude su skuplje, od 677$ pa navise), a drugim danima aeroflot ne saobraca od moskve do majamija, znaci saobraca na svakih sedam dana. bar sam ja tako shvatio na osnovu pretrage.
2. ako za te iste letove hocu da kupim kartu pojedinacno, znaci prvo kupujem kartu beograd-moskva cena je 200$, pa onda moskva-majami kosta 320$. znaci to bi kostalo 520$.
3. Najbolje je da istovremeno kupite i povratnu kartu. Zasto? Pretragom preko istog sajta, gledao sam da kupim kartu za 2 meseca unapred i povratak posle 7 dana, pojedinacna karta u jednom pravcu beograd-njujork je 347$, a njujork-beograd je 365$. A kada istovremeno kupujem i odlaznu i povratnu kartu, onda je cena 496$.
4. sto ranije kupite kartu, to je karta jeftinija. gledajte da to bude bar mesec dana ranije. inace razlika izmedju karti kupljenih 40. i 60. dana pre leta su minimalne. proverite sami smile.gif
-sad ne znam kako to funkcionise kod ostalih agencija, uglavnom nasa agencija nam je poslala ponude za avio karte. Ponuda povratnih karti u maju za jun 2012 godine, 20-ak dana pre naseg leta: BGD (Beograd)-NYC (New York) cena 670 evra, BUD (Budimpesta)-NYC cena 649 evra; BGD-BOSTON cena 700 evra; BUD-BOSTON 683E; BGD-CHARLOTTE cena 810 evra, BUD-CHARLOTTE cena 744 evra; BGD-CHICAGO cena 705 evra, BUD-CHICAGO cena 618 evra; BGD-SEATTLE cena 810 evra, BUD-SEATTLE cena 733 evra
*sve ponude su sa povratnom kartom iz gradova istocne obale (njujork, boston, filadelfija) do Beograda (ili budimpeste), zato sto vecina studenata putuje po americi i na kraju dodju u njujork ili neki drugi grad istocne obale
**zavisno od destinacije karta iz beograda moze biti skuplja, zato smo mi imali let iz budimpeste, prevoz kombijem do budimpeste kosta 60 evra (povratna karta).
***koliko je bitno na vreme kupiti kartu, primer: preko sajta www.expedia.com karta Sijetl-Njujork (u jednom smeru): slucaj 1. kupljena 33 dana pre leta kostala je 165$, slucaj 2. karta kupljena 12 dana pre leta kostala je 295$, slucaj 3. karta kupljena 6 dana pre leta kostala je 315$ (i pitanje je da li cete naci slobodno mesto); (ovo se odnosi na letove unutar amerike, probao sam sa pretragom za evropske letove za npr 15 dana unapred ili 1-2 meseca ranije da "kupim kartu" i prava je retkost da ima znacajnije razlike u ceni kao za americke letove)
****kada kupujete grupne povratne karte onda se prva promena leta se ne placa, ali su skuplje u odnosu na standardne karte
*****povratna karta predstavlja garanciju da cete se vrati u srbiju, ne znam da li proveravaju elektronski ili kako vec, ali znam da morate imati povratnu kartu.
******VEOMA VAZNO: kada kupujete kartu i imate presedanje, najbitnije je da imate bar 3 sata razlike izmedju vremena kada vas avion sleti na aerodrom i vremena kada vam naredni avion polece, zato sto se lako moze desiti da avion krene 10-15 minuta kasnije zbog nekog minornog razloga, onda ukoliko je jak vetar, kisa, sneg avion nece odmah poleteti (desilo mi se 2 puta do sada da avion krene 30 ondnosno 45 minuta kasnije i da zakasnim na sledeci avion upravo iz ovih razloga, jednom leti drugi put zimi, istina nisam ja kupovao karte, ali ucite iz mog iskustva), onda vi stizete na npr terminal 1, a sledeci avion polece sa terminala 3 (zavisno koliki je aerodrom, negde vam treba i 30-40 minuta da predjete na drugi terminal), cekanje da preuzmete kofer i to zna da potraje nekad i duze od 15 minuta, zatim zavisno od velicine aerodroma-distanca izmedju odlaznih i dolaznih perona i tu mozete da izgubite 10-20 minuta, treba vam vremena da prodjete policijsku/carinsku kontrolu (ukoliko ulazite u zemlju) to moze da traje manje od 20 minuta, a moze da traje i vise sati (zavisi od velicine aerodroma, doba dana, trenutnog broja putnika), onda standardne guzve i td i td. ukoliko zakasnite zbog toga sto je avio prevoznik kriv onda sigurno mozete da besplatno dobijete novu kartu.
******* na aerodromima je veoma bitno da pratite obavestenja na monitorima o polascima, zato sto po nekad menjaju odlazne perone, npr vama na karti pise da je za vas let odlazni peron br.3 i vi odete tamo, a u medjuvremenu je doslo do promene i sada je to peron br.15
********ukoliko slecete na jedan aerodrom, a imate let sa drugog aerodroma, onda se raspitajte da li imate organizovan transfer sa prvog na drugi aerodrom, ukoliko ne onda se raspitajte za cene taksi usluga, voz, autobuske linije...

-na aerodromu: morate znati ko je vas prevoznik (luft hanza, er frans i td) i sa kojeg terminala polecete; na elektronskoj karti vam pise na sa kojeg terminala polece vas avion. na terminalima postoje automati koji stampaju karte-pozeljno je da odstampajte vasu kartu; kada ubacite vase podatke imate mogucnost izbora sedista; idite na salter za vasu klasu (ekonomsku) da cekirate kartu i prtljag, da ne bi ste kao autor ovog teksta greskom stali u red gde je manja guzva tj prva klasa, tezina kofera-vecina kompanije ima propise od 20 do 23 kg (50 pounds) preko toga se naplacuje taksa koja nije jeftina, posle toga sledi policijska kontrola i ulazak u avion; prtljag koji mozete uneti u avion tj rucni prtljag (ranac, tobra) je do 7 (ili 8 kg, zavisi od propisa kompanije) .
*izvod iz JAT-ove preporuke: Potrebno je da budete na aerodromu 1,5 sat pre polaska domaćeg leta, 2 sata pre polaska evropskog međunarodnog leta i 2,5 sata pre polaska interkontinentalnog leta.
**za one koji prvi put lete, mozda je bolje da dodju ranije od preporucenog vremena, guzve na aerodromu su velike, treba vam mnogo vremena da stignete na red ovo se odnosi na velike aerodrome npr budimpestanski aerodrom, JFK, frankfurtski aerodrom i na destinacije koje su popularne tj tamo gde se putuje velikim avionima. za beogradski aerodrom dovoljno je doci 2 sata pre leta.
***ukoliko ne mozete da se snadjete pitajte bilo kog sluzbenika da vam objasni
****prtljag mozete da cekirate do krajnje destinacije, bez obzira sto vam treba npr 2 dana da stignete do zeljene destinacije i sto imate 3 presedanja i sto putujete sa razlicitim prevoznicima. (ukoliko putujete za usa i npr idete za san francisko, a u njujorku imate presedanje onda preuzimate kofer u njujorku da prodjete policijsku/carinsku kontrolu, posle ponovo predajete kofer bez dodatnih troskova). UVEK pri ulasku u (drugu) zemlju morate da preuzmete kofer i da prodjete carinsku/policijsku kontrolu. takodje moze se desiti da prilikom presedanja prtljag morate da preuzmete iako putujete unutar zemlje. Obavezno pitajte da li treba da preuzmete kofer na sledecem aerodromu. koferi se obicno preuzimaju u prizemlju na pokretnoj traci.
*****nemojte stavljati laptopove i osetljive stvari u kofer, zato sto se koferi bacaju, tumbaju, padaju... ukoliko na koferu ne otpadnu tockici ili se ne osteti, onda je vas kofer imao srece.
*****ukrcavanje: zavisi od velicine aviona i pravila kompanije, ali obicno pocinje izmedju 45 i 90 minuta pre poletanja; zavrsetak ukrcavanja je uglavnom 15 minuta pre poletanja (u nekim kompanijama ukrcavanje se zavrsava 30 minuta pre pocetka leta) i posle tog propisanog vremena ne mozete uci u avion. napomena ukrcavanje podrazumeva sam ulazak u avion, ne podrazumeva cekiranje karte i prtljaga i policijsku kontrolu. (kada cekirate kartu/prtljag vi prolazite policijsku kontrolu i posle idete u peronski deo odakle pocinje ukrcavanje). uglavnom ukoliko dodjete na vreme necete morati da se cimate oko toga kada morate da se cekirate, ukrcate itd.
******obicno na elektronskoj karti pise koja je dozvoljena kilaza za kofer 10, 20, 23 kg;
(za zabacene destinacije se koriste manji avioni i neke od tih kompanije imaju propisanu manju dozvoljenu kilazu: za kofer je 10 kg, a za rucni prtljag je 5 kg.)
-policijska kontrola:skenirace kofer i vas ce pretresti. mogu vas pitati da li ste sami pakovali stvari, sta imate u koferu i td.
-sluzbenici ce vas pitati: gde idete, da li imate dovoljno novca za putovanje (onih 300$), sta cete da radite, koliko puta ste bili u americi. uglavnom opustena pitanja, ali morate znati da odgovorite.
-Na nekim aerodromima imate pristup wireless internetu samo 15 minuta od trenutka konektovanja, koristite mudro tih 15 minuta smile.gif
* ukoliko idete preko mobilnog telefona, morate se se ulogovati preko fabrickog browser-a (nece uvek da se otvori log strana ako koristite operu mini, mozillu ili chrome)
**na nekim aerodromima imate i vise od 60 minuta. sve zavisi na kojem aerodromu/terminalu se nalazite
-na aerodromu mozete da ostavite kofer na cuvanje , cena za 24h cuvanja je 11$ za veliki kofer, 8$ za srednji, 6$ za manji kofer
-na aerodromu imate internet kafe, cena 1$ po minutu. (na JFK-u internet kafe za terminal 1 se nalazi u prizemlju)

-u avionu: u avionu cete dobiti osvezenje i grickalice ili obrok ako je duzi put, u rucnom prtljagu ponesite duks sa kapuljacom (naime u avionu zna da bude bucno, a po nekad hladno, ventilacioni sistem se nalazi na plafonu tako da duva pravo u potiljak, autor je imao tu nesrecu da je tek posle 2h leta ukljuceno grejanje, neki koji su putovali sa mnom su se prehladili), u avionu cete dobiti i94 formular (bice vam objasnjeno na orjentacionom sastanku sta je to), popunite ga, kasnije sluzbenik ce vam zatraziti forumular.
*vodu i hranu morate staviti u kofer. u rucnom prtljagu mozete nositi laptop, lekove, knjige, odecu i slicne stvari
**preporuka je da napravite sendvice od suhomesnatih proizvoda (cajna, suvo meso, kulen) i da ih pre polaska drzite u zamrzivacu.
***kada putujete na duze relacije, preporuka je da se umerenije hranite i da ne konzumirate velike kolicine tecnosti
****i94 se vise ne koristi (od 2013. godine), vec se vodi elektronska evidencija ulaska/izlaska iz USA
*****obrok je u vecini slucajeva uracunat u cenu karte, a ako nije onda se dodatno placa. proverite sta vam pise na karti

U AMERICI:
Od agencije cete dobiti detaljna uputstva i informacije sta treba da uradite po dolasku u ameriku:
-da se prijavite na SEVIS servis (evidencija studenata)
-aplicirate za SSN-Social Security number (nesto kao maticni broj kod nas, najcesce se koristi u vezi poreza) od nasih agencija cete dobiti informacije gde i kako da dobijete ssn; kada aplicirate trazite potvrdu da ste aplicirali za ssn, moze vam zatrebati u banci, za vadjenje licne karte, za upis u evidenciju kod poslodavca....
objasnjenje sta je SSN http://en.wikipedia.org/wiki/Social_Security_number )
*ukoliko idete u neku nedodjiju ili neko malo mesto, onda je bolje da aplicirate za ssn u nekom velikom gradu, da li ce to biti njujork ili neki grad blizu vaseg mesta, to sami odlucite ili se konsultujte sa agencijom da vam da preporuku gde da izvadite socijalni broj. Najbliža kancelarija za Social Security može se naci na web sajtu www.ssa.gov
**kada aplicirate (podnesete zahtev) za ssn, posle 15-ak dana na vasu adresu koju ste naveli stici ce vam ssn kartica https://www.google.rs/search?q=ssn+card&...8nCevc40Ki2M%3A
-morate otvorite bankovni racun-pitajte da li mozete da otvorite studentski racun zato sto se odrzavanje za te racune ne placa ili je ta suma manja od standardnog racuna (neke od najvecih banaka su „first bank of america“, „wells fargo“, „city bank“) pre povratka obavezno zatvorite racun (naplatice vam odrzavanje racuna iako ga ne koristite
*posle 10-ak dana na vasu adresu (u americi) ce vam stici kartica za bankomat
**neke banke vam mogu dati bonus od 50, 100, 200 dolara ako otvorite racun kod njih. obavezno proverite da li imaju filijalu u mestu odakle napustate usa da biste mogli da zatvorite racun (npr njujork). http://www.workandtravelforum.com/forums/i...?showtopic=1761

POVRACAJ POREZA:
-svako ko radi mora da placa porez, isto tako i studenti sa J-1 vizom. Dobra stvar je sto smo strani drzavljani pa nam se taj poreze vraca. Porez se sastoji iz 2 dela:
1. federalni porez iznosi 10-12% zarade i 2. state porez (state porez je porez na nivou država u USA i različit je za svaku državu ponaosob. State porezi varijaju od 3% do 6%. Devet država nema state porez i to su: Alaska, New Hampshire, Tennessee, Florida, South Dakota, Washington, Nevada, Texas i Wyoming.)
-krajem januara, pocetkom februara dobicete na kucnu adresu W2 obrazac od poslodavca (koliko ste zaradili i koliko je odbijeno za porez)
*OBAVEZNO SACUVAJTE PAYCHECK-ove od svih poslodavaca, zato sto se moze desiti da vam poslodavac ne posalje W2 obrazac i ukoliko vam ne posalje taj obrazac onda uz pomoc paycheck-a mozete refundirati porez (to je sporiji nacin, ali cete ipak dobiti refundaciju). agencija za povracaj poreza ce vam objasniti sta i kako da im posaljete.
**kada menjate poslodavca obavestite agenciju o tome (kod nas je to bilo drugacije, zato sto je to tradicionalni tranfer iz jedne u drugu fabriku i dosli su iz agencije i potpisali smo novu radnu ponudu/ugovor), a vi cete najverovatnije to morati da saljete skenirano. raspitajte se na forumu
***kada imate dva poslodavca istovremeno najverovatnije morate da obavestite agenciju da radite u dve firme. o tome ne znam nista konkretno, tako da... raspitajte se na forumu
-od 1. Ferbuara mozete aplicirati za povracaj poreza, kada predate dokumenta za povracaj porez, cek vam stize u periodu od 3-7 sedmica
*napomena: kada popunjavate zahtev za povracaj poreza navedite da zelite da vam plate preko čeka (i ček ce vam stici na kucnu adresu), kada vam cek stigne na adresu, sa tim cekom odete u banku, otvorite devizni racun (ukoliko ga nemate) i podignete novac.
-mozete vratiti i do 100% poreza u teoriji, u praksi to izglada ovako:
*1.nacin: neke agencije za povracaj poreza uzimaju procenat od poreza (uglavnom se ne isplati taj nacin jer agencije uzimaju od 25-50%)
*2. nacin (preporuka): agenciji za povracaj poreza placate 5000 din fiksno pretrazite ovaj forum za kontakt te agencije
-da unovcite cek u banci placate 1.2% od vrednosti ceka ( 5-10$)
-u jednoj banci u srbiji cek mozete da naplatite odmah (naziv te banke je trecem postu), dok se u drugim bankama naplata ceka 3-4 sedmice
-sve ostale detalje dobicete od vase agencije

RAZNO:
-Kontaktirajte vasu agenciju da saznate detalje u vezi kupovine avio karte, orjentacionog sastanka, zakazivanja intervjua u ambasadi i svega drugog sto vas interesuje jer oni su tu zbog vas.
-ukoliko ne zelite (nemate dovoljno novca) da vam agencija nadje posao, na ovom sajtu mozete naci korisne informacije u vezi SAMOSTALNOG TRAZENJA POSLA (SELF) https://www.zoranstojanovic.com/posao-u-ame...reko-interneta/
*prema nepotvrdjenim informacijama, prijave za self tj samostalno trazenje posla su moguce i u maju mesecu.
- preko krejglista mozete naci i posao, kategorija JOBS https://craigslist.org
-u slucaju da planirate da pre povratka provedete par dana u nju jorku (ili nekom drugom gradu) bar 10 dana ranije rezervisite smestaj u hotelu ili hostelu zato sto je veoma tesko naci smestaj i povoljnije je ako uplatite ranije
-pozeljno je da imate otvoren dinarski racun u nekoj od nasih banaka i da imate karticu za bankomat i ukoliko ostanete bez posla ili novca, ovde u srbiji vam mogu uplatiti novac kada vam zatreba. kada imate karticu za bankomat, novac mozete podizati na svim bankomatima sirom sveta koji podrzavaju vas tip kartice visa i master/maestro card. na bankomatima inostranih banaka provizija je najcesce izmedju 2 i 5%. Novac podizete u valuti drzave u kojoj se nalazite (za usa to je dolar, za EU to je evro i td).
za dinarski racun tj visa karticu, mesecno odrzavanje kosta od 130 (osnovni racun) do 250 dinara (ukoliko koristite dodatke).
*kada podnesete zahtev nasoj banci za karticu za bankomat (npr visa card), kartica ce vam stici na kucnu adresu u roku od 10-15 dana. zato na vreme otvorite racun ukoliko mislite da vam trebati. (ili pozajmite karticu od roditelja ukoliko su skloni riziku da vam daju karticu biggrin.gif )
**nemojte nositi kartice od deviznog racuna (visa electron), zato sto na taj racun uplate moze da vrsi samo vlasnik racuna, za uplate je potrebno da odete u banku i date ovlascenje) i tu su provizije vece zbog razlike u kursu.
***koliko znam na dinarski racun moze svako da vam uplacuje.
-ako ostanete bez posla kontaktirajte vasu agenciju da vam nadje novi posao
-MOBILNI TELEFONI: razlikuju se mrezni standardi u srbiji i americi (nase mreze rade na 900/1800 Mhz modu, a americke na 850/1900 Mhz modu, najbolje je imati Quad-band GSM telefon koji podrzava sve tipove mreza 850, 900, 1800 i 1900 mhz); slanje poruka iz amerike (sa nasom karticom) kosta oko 40 dinara, odlazni poziv (vi zovete srbiju) je mnogo skup mislim da je oko 250 dinara minut; dolazni poziv (vas zovu iz srbije) je oko 75 dinara. OBAVEZNO ISKLJUCITE RAZMENU PODATKA (internet). Predlazem vam da imate bar 1000 dinara kredita. Raspitajte se kod vaseg operatera za cene usluge rominga.
-detaljno isplanirajte vas boravak u americi, rad, putovanja, obilaske i nocenja, obratite posebnu paznju na datum povratka zato sto kada kupite povratnu kartu i ta karta vam vazi za odredjeni datum i zelite da promenite datum povratka vi morate da platite promenu datuma (penali su najcesce oko 140$)
-amerikanci su ljubazni, ukoliko se izgubite, trazite neku ulicu zgradu rado ce vam izaci u susret i pomoci vam
-Kada popunjavate obrasce obratite paznju na adresu koju navodite, negde se zahteva da uneste adresu na kojoj cete stanovati dok ste u americi, a negde vasu adresu u srbiji.
*napomena: za americki sistem se prvo pise MESEC dan GODINA, npr ako se rodjeni 21.02.1990, popunjavate: 02.21.1990.
**ukoliko se zahteva vasa adresa u americi, a vi nemate regulisan smestaj, za svaki slucaj navedite adresu poslodavca ili se konsultujte sa agencijom
-sajtovi i saveti o putovanjima i sta poneti za putovanja: http://www.klubputnika.org/iskustvenik/26-sitnice ; http://www.putovanja.info/forum/topic/2908...a-se-spakujete/ ; http://www.jeftinaputovanja.net/saveti-za-...ti-na-putovanje
-sponzorskoj agenciji cete morati da saljete mesecni check-in na e-mail, tj obavestavate ih kako vam je, kako ste se snasli, da li imate problema i sl
-mozete zatraziti turisticku vizu (mora se zatraziti bar 15-20 dana pre isteka J1 vize; preporuka je da zatrazite turisticku 2 meseca ranije)
-mozete otici/ostati u USA ako upiste neki od njihovih univerziteta ili da se ozenite/udate biggrin.gif za detalje guglajte ili pretrazite forum
-kada ste u americi mozete da rezervisete hotel, hostel, avio kartu, kruzer, iznajmite auto i td mozete koristiti sajt https://www.expedia.com ili http://www.booking.com ili https://www.kayak.com ili http://www.skyscanner.net ili http://www.agoda.com/
-nekada davno jedan clan ovog foruma je bio u americi i sakupio svoja iskustva i dozivljaje u jedan sajt www.jeftinaputovanja.net tu cete naci mnogo korisnih informacija-nadjite odeljke vezane za USA. uzivajte
-kontakt sa srbijom: skype, facebook.com, e-mail, kartice za telefonsku govornicu (nemojte uzimati zelene, na njima nema ni 10min za razgovor, kupite bele (meksicke) i crveno-narandzaste kartice, one su znatno povoljnije)
- izvadite ID-licnu kartu, potrebno vam je: popuniti aplikaciju (zahtev), pasos, potvrda da stanujete u tom gradu (mozete je dobiti od poslodavca ili stanodavca, ukoliko ne dobijete potvrdu probajte sa paycheck-om od plate; ukoliko ne uspe to onda probajte sa pismom (posaljete pismo na svoju adresu i preuzmete kada ga postar donese) ili neki racun koji vi placate i koji se vodi na tu adresu), treba vam SSN i da platite 15$; sacekate 5-10 minuta da vam odstampa ID i imate americku licnu katu; sve traje manje od 30 minuta
*licnu kartu mozete izvaditi u lokalnoj sluzbi DMV za izdavanje vozackih dozvola (i licnih karti); visinu i tezinu ce vam upisati u stopama i incima odnosno paundima, boju ociju ce vam upisati kao jednobojne (npr ja sam napisao brown green, a upisano mi je samo brown); kada izvadite ID ne morate da nosite pasos sa sobom (ali posto ste strani drzavljani trebalo bi da uvek imate pasos sa vizom, na vama je da izaberete); http://www.pocasni.com/2013/02/kako-do-lic...arte-u-americi/
**ukoliko imate manje od mesec dana do isteka vize, mogu vas odbiti, zato sto pre izvadite, bolje je za vas
***licna karta se vadi na nivou drzave npr ID Aljaske, ID Ilinoisa i td https://www.google.com/search?q=id+of+illin...280&bih=699
****izvadite licnu kartu u drzavi u kojoj ste na work&travel programu
*****rok vazenja licne karte je oko 5 godina
-vozacka dozvola DL za automobil: za 3 sata mozete izvaditi vozacku, ne treba vam autoskola, instruktor....jednostavno... Prvo polazete test i ako ste polozili odmah posle toga mozete da polazete voznju. Cena je 50$. Uslov: auto sa kojim polazete mora imati osiguranje (na vama je da nadjete-obezbedite auto sa kojim cete polagati voznju ) http://blog.b92.net/text/1625/Americki-vozacki/
*u nekim drzavama mozete imati ili samo ID ili samo DL, ne mozete imati obe istovremeno.
** u americi vozacka dozvola ima funkciju licne karte
***polaganje za kamion prema nekim informacijama kosta od 2000 do 3500 dolara (obuka i polaganje), i sa pasosem tj mi neamerikanci mozemo da polazemo samo u drzavi vasington. pretrazite forum za tacnije informacije.
****prema informacijama od onih koji su ostali u americi, vozacka dozvola se moze izvaditi i sa turistickom vizom uz ssn
*****prema nekim informacijama znakovni deo ispita polazete na engleskom, a drugi deo ispita mozete da polazete na nasem jeziku (srpski, hrvatski, bosanski). pretrazite forum.
*****prica se da ce izdavanje vozackih dozvola (a verovatno i licnih karata) biti rigoroznije (od avgusta 2015. godine) i da ce ili prekinuti sa izdavanjem dokumenata stranim licima ili da ce ti dokumenti vaziti dok vazi viza. RASPITAJTE SE na forumu za detalje.

-kako otici u ameriku na drugaciji nacin?
1. INTERNSHIP/TRAINEE PROGRAM USA (strucno usavrsavanje u usa za sveze diplomce)-neke agencije koje salju studente na W&T takodje imaju i ove programe u ponudi;
2. ukoliko ste strucni za neku oblast i nadjete firmu kojoj treba bas vasa profesija (pozeljno je da pre polaska ponesete prevode srednjeskolskih diploma i becelor-master diploma na engleski jezik), oni mogu da vam posalju papire za radnu dozvolu tj H1B vizu (prema nepotrvdjenim informacijama ne mozete sa J-1 na h1b, mozete sa turisticke na h1b)
*H1B je radna viza
3. LUTRIJA za zelenu kartu (green card lottery), LUTRIJA JE POTPUNO BESPLATNA, prijave su u OKTOBRU: https://www.dvlottery.state.gov/default.htm ,forum o lutriji http://www.zelenalutrija.com/forum/

4. ili mozda odlazak u kanadu: http://www.cic.gc.ca/english/
5. odlazak i/ili studiranje u nekoj od ovih zemalja http://www.migrantservicecentres.org/index.php?page=69
6. ili bliski istok emirati, irak, kuvajt, libija... ima i poslova po drugim zemljama https://www.facebook.com/workindubaiabudhabi
7. rad u rusiji
8. ili rad na brodovima (guglajte za agencije, dobro se raspitejte kakvi su uslovi, da li vi placate avionsku kartu, da li imate pravo da izadjete na obalu kada se brod usidri, koliko mozete zaraditi, da li su profesionalni...) korisni informatori http://www.klubputnika.org/zbirka/blogovi/...55-rad-na-brodu i http://www.djokicdragan.com/news/sve-sto-t...e-cruise-ships/
*pretraga gugl https://www.google.rs/search?q=rad+na+brodu...22&ie=UTF-8 ;
https://www.google.rs/search?q=agencija+za+...22&ie=UTF-8 ;
https://www.google.rs/#q=work+on+boats

ZA SVE NAVEDENE POSLOVE-POSLODAVCE se raspitajte na netu.

AMERIKA:
-obuca I odeca I tehnika je jeftinija nego kod nas
- hrana je manje ukusna nego kod nas, skuplja nego kod nas, ali u poredjenju sa standrardom je jeftina
-od novih stvari ponesite samo one stvari koje ce vam neophodne, stvari u kojima cete raditi neka budu starije stvari zato sto cete ih kasnije sigurno baciti kada krenete u kupovinu smile.gif
*majice, ves i carape ponesite u normalnim kolicinama, zavisi gde cete biti, ali desava se da su masine za pranje non stop zauzete tako da necete uvek stici da operete stvari.
** ne zaboravite da ponesite najmanje: jednu trenerku, jedan duks, jedne papuce, jedan sorc
***ukoliko je vas poslodavac u planinskom podrucju ili na aljaci nije lose poneti prolecnu jaknu ili teksas jaknu ili bar prsluk.

- mozete aplicirati za turisticku vizu koja vazi oko 6 meseci (morate imati oko 4000$ na racunu-to je isto sto i onih 300 $=garancija) i koja je lako dobija (potrazite temu o produzenju vize) ili nadjite firmu koja ce vas zaposliti i omoguciti da se prebacite na H1B radnu vizu
*prema nepotvrdjenim informacijama turisticku vizu mozete produziti na jos 6 meseci (ako vam dopuste), znaci 6+6=12 meseci
-u radnjama, kada kupujete obratite paznju na cene! Zato sto su cene uglavnom prikazane bez State Tax (3-6% od vrednosti proizvoda)-sa aljascanskom licnom kartom ne placate taj porez
- po USA zakonu imate pravo da radite 2 posla (od jednog posla tesko cete nesto zaraditi, racunajte da trazite jos jedan posao). Izracunajte koliko vas kosta w&t program, karta, smestaj, hrana i drugi propratni troskovi, zatim uporedite to sa cenom rada po satu puta koliko sati imate nedeljno, i do kada cete moci da radite kada saberete-oduzmete videcete da li mozete da zivite od jednog posla.
-ponesite Adapter za američki tip strujne utičnice, trebace vam za telefon, laptop... http://forum.benchmark.rs/showthread.php?3...e-kupiti-u-BG-u
*napon u americkoj strujnoj mrezi je 110 volti, a punjaci za mobilni telefon i laptopove podrzavaju i evropski i americki standard napona (na punjacima pise raspon od 110 do 230 volti). ukoliko kupujete druge uredjaje obratite paznju na napon (npr adapteri za fotoaparate).
*adapter za americku uticnicu je kod nas relativno jeftin 50-100 dinara, a u americi je mnogo skuplji.
-slanje novca iz USA u SRBIJU: moze na vise nacina, postoji tema na forumu kako poslati novac, ako se dobro secam slanje kosta oko 40$
*zaboravite na vestern junion, prvo je skup, i u americi niko ne zna sta je to-licno sam isao od banke do banke
-stvari za licnu higijenu: paste, cetkicu, sampon (obavezno stavite u dve kese), sapun, brijace .. ponesite u kolicini koja vam je potrebna za najmanje mesec dana
-kucna apoteka-lekovi: brufen i/ili aspirin je pozeljno da imate sa sobom gde god da idete. kome je muka prilikom putovanja nek kupi lek koji se za to koristi. takodje ponesite i lekove za licnu upotrebu (na recept)
*PRE PUTOVANJA POZELJNO JE DA URADITE SISTEMATSKI PREGLED I DA POSETITE ZUBARA DA PROVERITE ZDRAVLJE ZUBA to jeste dodatni trosak, ali bolje je spreciti nego leciti
**zbog putovanja i promene klime moguci su manji zdravstveni problemi: prehlada (ponesite caj ili lek za prehladu), stomacni problemi (poneti probiotike), stres (npr nervoza ili privremena nemogucnost mokrenja)
-naviknite se na milje, stope, ince, paunde, farenhajte, dolare.... prvi dan u nedelji je nedelja
-u principu panduri nisu kao kod nas, da vas zaustavljaju i traze licnu kartu/pasos, ali zato kada kupujete alkohol, cigarete ili hocete da udjete u diskoteku, prodavci/obezbedjenje trazice vam licnu kartu/pasos (cak iako izgledate mnogo starije od dvadesetjednogodisnjaka-inje), onda u saobracaju vas bukvalno uopste ne diraju preko dana (kazu da uvece znaju da zaustave reda radi), ali kada napravite neko sr*nje kazne su velike. mozete da iznajmite auto i sa nasom vozackom, negde sa nasom dozvolom mozete da vozite dok vam traje viza, a negde mozete da vozite najvise mesec dana po ulasku u usa (ukoliko prekoracite taj period mogu vas udaljiti iz saobracaja (retko kada), ali najcesce prodjete sa upozorenjem da izvadite njihovu dozvolu. http://www.klubputnika.org/forum/topic/509...-dozvola-u-usa/ i http://www.workandtravelforum.com/forums/l...ex.php?t32.html
-mladji od 21.godine ne mogu da kupuju alkohol i cigarete, ne mogu u diskoteke i klubove (po americkom zakonu ste punoletni kada napunite 21. godinu)
-korisne informacije: http://www.mfa.gov.rs/sr/index.php/konzula...d-konz?lang=cyr ;
-kada izvadite SSN mozete se zaposliti i van firme u koju ste prvobitno dosli (ako radite paralelno dva posla onda necete imati problema, ali ako date otkaz da biste se zaposlili u drugoj firmi: agencija ce vas kinjiti zbog toga, mozda ce vam i otkazati podrsku, zarade su uglavnom od 10 do 20$ na sat, moze se desiti da imate i vece zarade od 20$/sat
*pre nego sto date otkaz u prvoj firmi, bolje je da prvo zapocnete sa radom u drugoj firmi, pa tek onda da date otkaz
**sa ssn i pasosem (sa J-1 vizom) cete moci da radite dokle vam vazi viza
***kada imate ssn i jos uz to imate i americku licnu kartu vi ste skoro pa gradjanin USA (amerikanci al' za malo , daleko od drzavljanstva, ali u boljoj poziciju u odnosu na one koji nemaju nikakve papire), koliko znam nasi koji su ostali tamo rade bez problema (za svaki slucaj pretrazite forum za informacije iz prve ruke)
-obracunski period za placanje je uglavnom na sedmicnom ili dvosedmicnom nivou, po negde je na mesec dana.
-pozeljno je da imate android telefon ili ajfon i rezervne baterije, i instalirane offline mape za odredjenu drzavu/oblast
-takodje pozeljno je da imate i laptop, ali ukoliko imate android tel sa vajrelesom, skajpom i drugim dodacima, onda vam laptop i nije toliko potreban
-Grupa na fejsu namenjena W&T programu: https://www.facebook.com/WATiskustvo/timeline i naravno http://www.workandtravelforum.com i http://www.workandtravel.iskustvo.org/
-jos korisnih informacija: http://cvradionica.com/2016/04/kako-u-ameriku/, http://www.pocasni.com/2012/12/20-hiljada-milja-po-americi/ ; http://www.workandtravelforum.com/forums/i...c=2762&hl=; https://www.zoranstojanovic.com/posao-u-ame...-iz-nantucketa/ ; http://saznajlako.com/2012/08/27/kako-emigrirati-u-ameriku/ ; http://forum.burek.com/kako-otici-u-amerik...ti-t376836.html ; https://www.google.rs/#q=kako+otici+u+ameriku ; http://www.workandtravelforum.com/forums/i...?showtopic=1593 ; http://www.workandtravelforum.com/forums/i...?showtopic=1971 ;
https://www.google.rs/#q=kako+naci+posao+u+americi
- pretrazite forum za detaljnije informacije.
-ISKOPIRAJTE u 3 primerka:
prvu stranu pasosa i usa vizu; DS obrazac; SEVIS; Radna ponuda; CV;
jedan komplet za kofer, drugi za rucni prtljag; treci ostavite kuci, opciono mozete sve to skenirati i smestiti u e-mail sanduce
*napomena: DS obrazac, Radna ponuda, SEVIS, formulare dobijate kada dobijete posao
**DS obrazac je zvanicni sertifikat da mozete legalno da radite u americi. Na osnovu tog obrazca aplicirate za vizu i morate ga poneti sa sobom kada idete na razgovor za vizu. I morate ga poneti u ameriku. Kako izgleda DS obrazac. guglajte za vise informacija
- ne propustite priliku da putujete i iskusite nesto novo. Srecno. http://forum.cafemontenegro.com/showthread...rk-City-putopis yahoo.gif

-celokupni postupak izgleda otprilike ovako: odlucili ste da idete za ameriku, raspitate se preko koje agencije da idete, pozovete agenciju i pitate ih kakve su njihove ponude za W&T program: koja je cena, kakav posao mogu da vam obezbede, da li vam nalaze smestaj, da li ce vas neko sacekati kada sitgnete u ameriku, ukoliko ne dobijete vizu da li vam nude refundaciju (vecina agencija zadrzava troskove prijave i avans, dok neke agencije zadrzavaju i drugu ratu), popunite prijavu na njihovom sajtu (obicno traze da navedete dve kontakt osobe koje nisu vasi ukucani), u medjuvremenu radicete test engleskog jezika koji predstavlja formalnost (uglavnom dobijate resenja), iz agencije vas zovu i kazu da imaju ponudu za vas i zakazuju vam intervju sa poslodavcem (obicno kada vam nadju poslodavca traze da uplatite ostatak novca), prodjete intervju, poslodavac vam salje radnu ponudu postom ili na e-mail (ukoliko vam salje mejlom onda skenirate potpisan dokument) i posaljete to, agencija vam zakazuje intervju u ambasadi, prvo uplatite 160$ na racun ambasade, u ambasadu cete poneti pasos, ds obrazac (koji dobijate od agencije ako se dobro secam), potvrdu o polozenim ispitima (pozeljno je da imate polozene ispite), 10-ak dana pre ambasade agencija vam orzanizuje orjenacioni sastanak tu ce vam reci kako da se ponasate, sta da ocekujete u ambasadi i americi i jos gomila informacija. dodje i taj dan, dodjete ispred ambasade,javite se sluzbeniku sa spiskom, telefone i druge stvarcice ostavljate u ormaric, pretresaju vas, ulazite u salu za intervjue, na recepcionom salteru ce vas prozvati da ostavite otiske, posle toga cekate red da vas prozovu na jedan od 3-4 saltera kod vice konzula, pitaju vas npr gde idete, sta cete raditi, da li prvi put idete u ameriku, sta studirate...zadrzavaju vas pasos, kazu da ce vam biti poslat narednih dana, prosli ste intervju biggrin.gif .... kupujete kartu, na faksu sredjujete sve sto se moze srediti, na aerodromu cekirate kartu i prtljag, sedate u avion, stigli ste u novi jork, prijavljute se na sevis (preko neta), u njujorku mozete otvoriti racun u banci i aplicarati za ssn ili cekati da dodjete do vaseg mesta (bitan je ovaj redosled: prvo se prijavite na sevis, tek posle idete da aplicirate za ssn zato sto iz ssn ofisa proveravaju da li ste na sevisu, i na kraju otvarate racun u banci) putujete do vaseg mesta, konacno stizete u firmu/hostel-hotel, radite npr 9 sati, uspevate da nadjete jos jedan posao npr da sredjujete stolove posle rucka/vecere 2-3 sata dnevno (moze se desiti da "drugi" posao nadjete u istom hotelu/restoranu npr pre podne radite u kuhinji, posle podne konobarisete...) i tako naredna tri-cetiri meseca, u septembru pocinjete sa planiranjem kada i gde otici, i eto vas ponovo u njujorku, obilazite sve sto se ne sme propustiti kip slobode, empajer stejt bilding, central park i td itd. uspeli ste da se uklopite sa datumom na povratnoj karti, kupili milion stvari i stvarcica i ostavljate ameriku iza sebe u nadi da cete se mozda jednog dana vratiti da obidjete sve sto niste stigli prvi put.

Iako putujemo sirom sveta, lepotu moramo nositi u sebi, inace je pronaci necemo. SRECNO.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Miloshh
post Mar 27 2013, 08:03 PM
Post #2

Advanced Member

Member No.: 6,160

Odlican post. Kad sam video temu, kroz glavu mi je proslo: " Ah, da, jos jedna od onih tema gde se lik pojavi u martu da pita sta je to w&t", i srecom sam pogresio. Stvarno svaka cast. Sve od najvaznijih informacija na jednom mestu. good.gif
+Quote Post
Matricar
post Mar 27 2013, 08:06 PM
Post #3

Member
**

Member No.: 6,488

ovo ću da čitam na aerodromu za 15 minuta blum.gif
odličan post
+Quote Post
dante
post Mar 28 2013, 08:45 PM
Post #4

Advanced Member

ako imate jos nesto da dodate slobodno pisite smile.gif
molim moderatore da urade jednu malu izmenu: u naslovu teme da razdvoje reci "krozWork" nisam stisnuo space taster smile.gif

****** na aerodromu JFK u New York-u, na terminalu broj 5, JetBlue (avio prevoznik) imate neogranicen internet*****

napomena1: imate besplatni airtrain (voz) koji kruze do bilo kod terminala, da bi ste dosli do airtrain stanice morate se popeti na drugi sprat terminala. vozic dolazi na svakih 7-8 minuta. Postoje tri voza: prvi kruzi samo na aerodromu, drugi ide polukruzno do Jamaica station i treci ide do Howard Beach. Pratite semu i ne mozete da omasite. smile.gif
P.S. Vi ste na terminalu 1 ( prevoznici lufthansa i air france)
http://transitmaps.tumblr.com/post/22124971401/jfk-airtrain

napomena2 : pozeljno je da imate vise od 2 sata do ukrcavanja.

____***Prevoz od aerodroma JFK do centra NEW YORK-a. podzemnom zeleznicom***_____

idete airtrain-om do Jamaica station ili do stanice Howard Beach. (ja sam isao na Jamaica station i uzeo voz E linije do grada i sisao sam na PENN statio koja je relativno blizu empajer stejt bildinga)
-izlaz/ulaz sa aerodroma kosta 5$ i karta za voz je 2.5$
-kada imate presedanje, ne morate da izlazite iz stanice i da trosite novac na ponovni ulazak. izadjete iz jednog voza i cekate drugi voz, a da bi ste presli na drugu stranu, treba da potrazite "mostove" tj prelaze na drugu stranu.

-------mapa podzemne zeleznice njujorka (aerodrom JFK je desnoj strani)------
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/comm...C_subway-4D.svg

==============pozeljno je da skinete i odstampate detaljnu kartu njujorka==============

MOJE ISKUSTVO:
-ja sam isao 2012. godine na aljasku, to je bila poslednja generacija koja je mogla da ide na aljasku i da radi u SEA FOODS kompanijama (riba-losos i drugi morski plodovi). bas zato sto smo bili poslednja generacija, imali smo problema i nedoumica, da li ce biti ili nece biti aljaska te godine, u medjuvremenu smo konkurisali i za radna mesta u raznim restoranima i hotelima sirom kontinentalnog dela amerike. tu je bilo dosta cimanja i problema, ali se dobro zavrsilo jer je stejt department odlozio odliku (da studenti mogu da rade "teske poslove", nocni rad i 16h radno vreme) do daljnjeg i dobili smo radnu ponudu od poslodavca iz ekuka i zakazali intervju u ambasadi. Zakazali smo intervju u ambasadi (za razgovor u ambasadi se ceka oko 45 dana). Ostalo je jos da odem na orjentacioni sastanak. Proslo je i to, i dosao je red na ambasadu. U ambasadi je bilo malo treme, ali se sve dobro zavrisilo i sva trojica smo dobili vize. Na faksu sam hteo mnogo stvari od jednom i na kraju skoro nista nisam uradio (pripremite sve mesec dana ranije, izvrsavajte obaveze na vreme ili jos bolje pre vremena, dogovorite se sa profesorima da ranije otkacite seminarske, testove, kolokvijume, ispite... da ne prodjete kao ja).
Posle 2 dana putovanja i 4 presedanja stigli smo u Enkoridz, najveci grad aljaske, tu smo aplicirali za SSN, prenocili u motelu, obisli markete, kupili peceno pile, jos neke stvarcice i ponovo se vratili na aerodrom, posle smo imali jos jedno presedanje u dillinghemu i konacno smo stigli u Ekuk (30-ak km od Dillingam-a), to je ribarsko naselje, okolo pusto, retko gde da mozete da vidite vece stablo, samo trava, na okolnim planinama sneg, kao u prolece. dosli smo sredinom juna, prvih 10 dana nismo imali ni 8 sata rada, narednih 7 dana smo imali 20 sati rada, sezona (ribolova) je pocela i zavrsila se u roku od 12 dana otprilike. posao je bio ok manje vise, radna oprema je bila obezbedjena (kabanica, cizme, rukavice), po nekad je smrad bio jedva podnosljiv, riba bi smrdela kao da je na deponiji, a ne u fabrici. smestaj i hrana besplatni. po dvoje u sobi. voda zuta, kada smo stigli pustili smo vodu da istece, posle su nas prozivali da trazimo luksuz, nismo znali da nam nema pomoci, picemo zutu vodu (nikom nista nije falilo). za nas otprilike 150, bio je jedan jednini racunar na kojem je internet bio uzasno spor (mislim da je dial up naprednija verzija tog interneta). tokom 24h, 30-90 minuta je bilo mracno, trip je izaci u 23h i gledati "zalazak" sunca. posto smo malo radili imali smo vremena za stoni tenis, gledanje filmova na projektoru, setnju po "plazi", basket... temperature se kao kod nas u martu i aprilu. hrane jedes koliko hoces i mozes, u radnim satima smo oskudjevali, ali u kilazi nismo. nabacili smo bar po 3-4 kilograma za mesec dana. parola je bila "ako ne mozemo da zaradimo 2000 evra, onda mozemo da pojedemo 2000 evra smile.gif ) pocetkom jula smo krenuli za CRAIG, ostrvo Prince of Wales, najjuznija tacka aljaske (to je onaj uzani deo uz granicu sa kanadom). pre toga smo opet svratili do enkoridza, uzeli sobu u motelu, obisli market, upoznali bugarku, ali peceno pile nismo kupili. obisli par diskoteka i klubova i u ranim jutarnjim casovima otisli na aerodrom.
u kregu je bilo bolje, civilizacija, priroda kao kod nas na planinama, imali smo vise radnih sati (desavalo se da imamo po 200 sati za dve nedelje), naseljeno mesto oko 1500 stanovnika, ima prodavnica i marketa, bolnica, srednja i osnovna skola, normalan internet, posta, banka, 2-3 kafica-kluba za izlazak, policijsku stanicu, sluzbu za izdavanje licnih karata... videli smo medvede, kupovali preko amazona, stopirali (njima je bilo cudno zasto nemamo auto ), isli na izlet do obliznjeg gradica... posao isto sa lososom, ali potpuno drugaciji proces obrade i pakovanja ribe i ikre.Dnevno smo placali 10$ za hranu (ili smestaj, ili oboje, niko od nas nije znao sta je tacno tu uracunato) bilo nas je po cetvoro u sobi, 2 kreveta na sprat i po jedna plasticna kutija za stvari i nista vise. Riba je isto smrdela po nekad, uglavnom sam radio na vagi, ali povremeno sam radio na traci, desavalo mi se da "traka stoji, a sve ostalo se okrece oko nje", bilo je i teskih trenutaka, cesto sam imao problem sa hladnom-pocepane rukavicame, neispavanosti (desavalo se da spavamo po 4-5 sati dnevno), umora, pada raspolozenja, demotivisanosti, nervoze, ali za razliku od prve fabrike mogli smo da slusamo muziku, uz ok ekipu na poslu i ok likove sa kojima sam dosao, bilo je mnogo lakse. Krajem avgusta dosao je kraj nasem druzenju, neki se odmah vratili za srbiju ukrajinu ameriku meskiko, neki su otisli na havaje, neki su putovali amerikom, neki su ostali u americi da voze kamion, da rade u restoranima, da obidju rodjake, kako se ko snasao. svako na svoju stranu. mi smo iz krega otisli na drugi kraj ostrva, putovali brodom do kicikena, zatim avionom do sijetla (na aerodromu sam pokazao aljascansku licnu kartu), tu smo proveli 2-3 dana obilazeci po mom misljenju jedan od lepsih gradova u americi, posle sijetla smo se uputili za njujork, tu sam proveo 3 dana, 2 dana planirano i jedan neplanirano. dosli smo u nedelju, a u ponedeljak u 17h i 22h smo imali letove, noc proveli na aerodromu jfk, sutra dan smo ostavili kofere na cuvanje i otisli do grada da se prosetamo i do banke da podignem novac i zatvorim racun, ja tamo banka danas ne radi: labor day, zovem informacije, kaze mozete da prebacite novac na drugi racun, odlicno. dodjemo na aerodrom ispratim drugaricu imala let ranije, dodjem na moj terminal gledam tablu vidim nesto ispisano crvenim slovima, pogledam malo bolje, let mi je otkazan, lufthanza strajkuje. Uglavnom, dobio sam prenociste i novi let za sutra od lufthanze. Uspeo sam da zatvorim racun i da stignem na aerodrom.
+Quote Post
dante
post Apr 16 2013, 01:02 PM
Post #5

Advanced Member

U banca insesa cek (za povracaj porez) mozete da naplatite odmah, dok se u drugim bankama ceka vise od 3 sedmice da naplatite cek.
i jutros sam bio u banci intezi da unovcim cek, pitali su me da li je to penzionerski smile.gif i ja rekao ne, to je povacaj poreza... malo posle su me pitali jel to refundacija, ja rekoh da... bilo je tu jos pitanja i potpitanja... uglavnom zato sto je to refundacija tu je stopa od 0.5% od vrednostri, a minimalna naknada je 300 dinara i tako su mi racunali. Znaci obavezno naglasite da je to refundacija i ustedecete novce yahoo.gif
+Quote Post
dante
post Apr 19 2018, 06:11 PM
Post #6

Advanced Member

Dodatni saveti u vezi aviokarata, mobilnih telefona, struja, interneta, TV i licnih karata i vozackih dozvola

1.1 Letove mozete pretrazivati direktno na sajtu avio prevoznika, tu cete dobiti najrealnije cene.

Npr: Aeroflot ima letove iz Beograda preko Moskve za New York, Los Angeles, Washington DC, Miami. Kada izaberete zeljeni datum i ako prikaze da nema let za taj dan, nudi vam dostupne dane i koliko kosta karta tog dana.
*za drzavljane srbije viza nije potrebna prilikom ulaska u rusiju. ako se dobro secam, turisticki mozete ostati do 28 dana u ruskoj federaciji
https://www.aeroflot.ru/us-en/online_services izabrati BOOKING.
https://www.aeroflot.ru/sb/app/us-en#/search
*

1.2 http://matrix.itasoftware.com je dobar pretrazivac.
1.3 https://www.google.com/flights
Iz nekog razloga uvek prikazuje visoke cene karata (po slobodnoj proceni od 5 pa do 30% vece cene)
Mozete koristiti za planiranje putovanja, u pregledu imate izlistano koliko kosta karta za vise dana tj nedelja (kada kliknete na kalendar). Gugl flajts koristite kao uporedni pretrazivac za avio karte. Obratite paznju koliko presedanja nudi, da li je u cenu ukljucen prtljag, i da li se leti low cost kompanijama.
1.4 vise detalja o pretrazivacima http://utiscisaputovanja.com/saveti/najbol...nu-avio-karata/

1.5 dodatno o troskovima
*sto se tice cene avio karte, na jednom sajtu sam video sledeci podatak: oko 55-60% odlazi na takse (aerodromska taksa ukrcavanje-poletanje-sletanje-kontrola, taksa preleta i ko zna sta jos), a cena koju placate avio prevoznicima je 40-45% od cene koju vi placate.
**nocni letovi (poletanje, sletanje) su jeftiniji tj tada su aerodromske takse jeftinije zato sto je tada promet slabiji, bar sam ja tako shvatio.
***low cost kompanije uglavnom koriste aerodrome koji su daleko od grada. Zato prvo pretrazite internet i raspitajte se koliko je zeljeni aerodrom udaljen od grada i kakav je prevoz.
***cena prtljaga je negde uracunata u cenu karte, a negde ne. Neretko to je napisano sitnim slovima, tako da citajte detaljno sta pise.

1.6 na sajtovima nekih pretrazivaca imate opciju pretrage da trazi letove za jedan (dva) dana pre ili posle naznacenog datuma. npr vi ste izabrali 15.04.2018 i ako je ukljucena opcija +-2 dana, pretrazivac je traziti sve letove izmedju 13.04. i 17.04.2018.

1.7 Uporedjujuci pretrazivace dobicete razlicite rezultate za iste destinacije.

2. Veoma je bitno gde cete naci smestaj. Da li je to smestaj u okviru kompanije u kojoj radite (ako uopste nude tako nesto) ili je to van kompanije. Zasto? Zato sto ako nadjete smestaj daleko od radnog mesta (dalje od 2-3 km) onda morate da koristite usluge prevoza, da li je to uber, taxi (koji je skuplji od ubera), autobusom, vozom (metro) ili ima neko da vas vozi na posao. Informisite se koje usluge prevoza postoje.
Da kupite automobil je veliki trosak tako da ne treba razmatrati tu opciju kada ste na worktravel programu.

3. Isto vazi i za hranu, da li mozete da se hranite o trosku kompanije ili morate sve sami da kupujete (spremate). Ako kupujete hranu, onda je pozeljno znati: kolike su cene hrane (u turistickim centrima cene znaju biti mnogo vece), da li postoje veliki marketi u blizini, ako zelite da spremate onda da li postoje uslovi da spremate obroke u stanu.

4. na https://www.expedia.com/ u FLIGHTS imate opciju Multi-City, tu mozete da birate pojedinacne letove i za jednosmerne i za povratne letove. Preporucujem vam da pretrazite svaki let na taj nacin, zato sto se desava da sajtovi prikazuju visoke cene prevoza.

5. Da ponovim, prilikom dolaska u USA, na aerodromu cete provesti najmanje 2-3 sata, sto zbog cekanja u redu, sto zbog pregleda pasosa, prtljaga....

6. Jos jednom da naglasim , najbolje je ici u mesta i firme (pozicije) na kojima je vec neko (poznat) radio. Prica je u linku ispod. To je samo jedna od mnogih prica.
http://www.workandtravelforum.com/forums/i...amp;#entry31200

TELEFONI:

-U americi operateri (cell phone carriers) rade drugacije nego kod nas.
Najjednostavnije je uzeti prepaid paket kod t-mobile USA ili AT&T. (Verajzon i sprint koriste posebne mreze koje podrzavaju noviji tipovi telefona i telefoni specijalno pravljeni samo za te mreze, tako da ih necu uzeti u razmatranje). Za ta dva operatera mozete koristite telefon koji ste poneli iz Srbije.
-Ja koristi T-mobile USA, mesecna pretplata je 55$. Otvorite nalog na njihovom sajtu i redovno dopunjavajte nalog sa 55$. U to je ukljuceno neograniceno pozivanje i slanje poruka u USA, i internet 5+5 GB, 5 gigabajta je ono sto dobijate u okviru plana (pretplate) i + 5GB je promotivno.
To sam koristio nekoliko meseci dok nisam upoznao grad, sada vise ne koristim taj plan zato sto retko kada zovem, a imam internet kuci i na poslu. Zato sam presao na plan PAY AS YOU GO, mesecno placam 3$ u to je ukljuceno 30 poruka/minuta, sve preko toga placam 10 centi po minutu/poruci. PAY AS YOU GO je bez interneta, Internet mozete dopunjavati preko naloga.

-AT&T ima slicne opcije, samo sto njihov plan pay as you go je na dnevnom nivou, mislim da je 2$ dnevna pretplata za neogranicene pozive/poruke i placa se samo kada koristite telefon za pozive/poruke.

-Ukoliko iznajmljujete stan/sobu verovatno cete placati i druge troskove kao npr struja. Mesecni racun je u proseku 60-65$ za jedan stan.
-Internet, zavisi koji paket koristite (koja brzina, u kojoj drzavi, da uz to idu tv programi i td). Cimer i ja placamo 75$ sa kablovskom.
-TV sto se tice nase programe mozete besplatno pratiti preko aplikacije ORION TV na android telefonu. Mozete gledati vecinu kanala, samo sto rts po nekad blokira sadrzaje kao sto su utakmice i filmovi, a ostali programi ne blokiraju.
Nase kanale putem interneta mozete pratiti uz mesecnu pretplatu na http://www.balkaniyum.tv/srpski/tv/index.shtml

SVE cene varijariju od drzave do drzave.

-Licne karte ID i vozacke dozvole DL:
Na Aljasci sam lako nasao gde se izdaju licne karte, ali na Floridi sam imao problem, posle nekoliko pokusaja sam pogodio ofis sa izdavanje ID/DL, razlog lezi u tome sto sam mislio da je sve u jednoj instituciji kao kod nas (izdvanje licnih karata, registracija vozila i drugi poslovi) i zato sto je preglednost losa na sajtu, nisu jasno razdvojeni ofisi koji izdaju koji izdaju ID/DL i ofisi koji su agencije za registraciju vozila tj AUTO TAG agencije (drugi naziv je Motor Vehicle ili Motor Vehicle Services).
Druga stvar, TAG ofisi su uglavnom u samom gradu i ja sam prvo isao kod njih, a DL ofisi su van grada, bar je tako ovde gde ja zivim.

Uglavnom, da ne biste kao ja isli vise puta sada znate razliku (koju ja tada nisam znao),

-Na sajtu https://www.dmv.org/dmv-office-finder.php u gornjem desnom uglu izaberete vasu drzavu, zatim grad.
Izbacice vam listu ofisa i tu isto treba citati u naslovu sta pise.
Vas interesuju ofisi koji u naslovu imaju:
-DRIVER LICENSE OFFICE (na Floridi),
- ili DRIVERS SERVICE FACILITY (Cikago),
-DMV Office (Aljaska, kako sam shvatio kod njih su i ID/DL i registracija u istoj zgradi tj nije razdvojeno kao u drugim drzavama).

*Druge drzave koriste drugacije nazive tj nazivi variraju od drzave do drzave.

Kada otvorite link ofisa, listajte na dole i u delu "Services Provided at this DMV" citajte sta pise. Za ID/DL treba da pise pise " Driver's License, Identification Cards, Written Test, Road Test".

A kada na guglu ukucate "dmv locations near me IME_VASEG_GRADA" u prvim rezultatima ce vam izbaciti adrese najblizih dmv ofisa, prvo ce vam prikazati 3 najbliza ofisa, ispod toga se nalazi dugme JOS MESTA, kliknite na to, otvorice vam novu stranu sa listom ofisa.
+Quote Post
dreamer
post May 18 2018, 05:48 AM
Post #7

Administrator

Group: Admin
Member No.: 1

USA location: Atlanta

Hvala puno na korisnim informacijama! drinks.gif
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

Lo-Fi Version Time is now: 14th December 2018 - 08:29 AM

Napomena: Odgovornost za sadrzaj tekstova napisanih na ovom forumu kao i posledice koje mogu nastati usled objavljivanja snose iskljucivo autori tekstova ciji je pseudonim oznacen pored sadrzaja svakog teksta.