IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Closed TopicStart new topic
> Nantucket, MA, 02554
ramirezz
post Feb 17 2008, 11:43 PM
Post #1

Marko Vukojević

Group: SuperModerator
From: Kruševac
Member No.: 1,970

USA location: white house
Job: prvi sprski crnac

Prvo pročitajte ovo: http://www.workandtravelforum.com/forums/i...p?showtopic=534

Iskustvo tamo jednog mladića...

1. Nesto o mestu gde ste radili. (Ime mesta i lokacija. Vas licni utisak.. priroda, ljudi, klima, nocni zivot)

Radio sam na Nentuketu (Nantucket) u drzavi Masachusets. Inace to je ostrvu na istocnojobali SADa. To i Havaji su dva najposecenija turisticka ostrva u SAD. Mesto je krajnje fensi. Kuce su u starom maniru tj drvene bele kuce i od crvene sitne cigle (:

Na prirodu se ovde posebno vodi racuna. Sve je lepo doterano. Ima i zivotinskog sveta u izobilju. Sto se tice judi oni su uglavnom prijatni za razgovor tj lako se uspostavlja komunikacija sa njima.

Malo su mozda piglu (malo ograniceni, ali Boze moj niko nije savrsen).

2. Gde ste radili? (ime kompanija...)

Ja sam radio u Even Keel-u. Restoran porodicnog tipa u glavnoj ulici Nentucketa.

Onda sam nasao posao u jednoj galeriji par lokala nize po imenu Spectrum, koje danas vise nema. Zatim sam nasao posao u restoranu DeMarco i na kraju radio i za kompaniju koja raznosi hleb po ostrvu sto je ujedno I bio najbolji posao od svih.

Naravno nisam radio sva cetri posla u isto vreme, vec prvo sam radio prva tri, ali posto je sistem drugaciji, pa mozes uzeti po par smena na svakom poslu meni je to uspevalo. Zadnjih mesec-dva sam radio u Even Keel-u i raznosio hleb.

Hteo bih samo da naglasim da svako ide u SAD iz drugih razloga, a posto je meni glavni razlog bio da namlatim sto vise novca onda sam se trudio da radim sto vise tj da imam sto vise smena. Ko ide iz slicnih pobuda neka racuna da ce morati da se stalno raspituje gde ima posla i da ne zali mnogo poslodavce posto oni cim im ne trebas nece zaliti da ti ukinu neku smenu ili da te cimaju par minuta pre nego sto ostanu bez radnika da im pomognes. . . Uglavnom gledaj svoje interese i ne zali ih mnogo, ali to ne znaci da trebas da das odkaz I da ih ostavih na cedilu, vec lepo da kazes da nisi zadovoljan I da ides negde drugde, jer nikad se ne zna da li ce ti trebati I da li ce to uticati na tvoje nove poslove posto je ostrvo malo i uglavnom se vlasnici znaju. Pre nego sto to uradis dobro se postaraj da imas siguran naredni posao kako ne bi imao praznog hoda posto je ostrvo veoma skupo za zivot. Kao prilog ovome navodim da kada sam otisao sa ostrva da je u NY (Menhetnu) sve bilo prilicno jeftino ili barem jeftinije. . .

3. Opis i utisak koji je na vas ostavila kompanija/e (koliko je velika, cime se bavi, koliko radnika, kako tretiraju radnike, kakva je klima izmedju zaposlenih)

Restoran Even Keel je manje vise ok mesto za rad. Ja sam, inace, bio nezadovoljan odnosom vlasnika restorana koji ima prema zaposlenima. Nikada nema vremena za radnike i mislim da je jedino kod njega slucaj da nemate jedan besplatan obrok na poslu sto u vecini restorana postoji. Stalno gleda da ućari koji dinar I to nekako izgleda jadno. Pa ga je zato vecina zaposlenih potkradala.

4. Sta ste radili? (koji posao)

Even Keel:
Ja sam radio kao baser. Sto znaci da sredjujes stolove da uvek budu cisti za sledece musterije, pomazes konobaru ako nesto treba i nosis sudove na pranje I vracas ih kada ih ociste.

Spectrum:
Radio sam kao prodavac uglavnom nekih predmeta koje su pravili americki "umetnici" od stakla, keramike, metala itd itd i slika, dragog kamenja i tradicionalnih ekstra fensi korpica za piknik koje su prvo pravili indijanci (:

DeMarco: Prao sudove par smena da dopunim radno vreme. Opis posla? Stignu prljavi sudovi I jai h stavim u masinu za sudove, prodje neko vreme I JA ih izvadim I stavim gde stoje cisti (:

Sto se tice hleb firme tu mi je bilo super, posto su pocev od gazde I radnika svi bili opusteni. Dosta se radilo, ali su ljudi bili malo normalnijih pogleda na zivot I nije postojao dres kod I slicne stvari. Inace se imena vise I ne secam… Uglavom stigne hleb, koji je inace onaj u kesi, na ostrvo I onda ga doteraju kod nas u halu. Od tog trenutka mi ga razdelimo po narudzbinama naslazemo u manje kamione I vozimo do odredista. Onda se hleb slaze na police, a posto ima jedno 20-30 vrsta hleba amerikanci su od ovog posla napravili "umetnost" (: I to je to…

6. Kolika je zarada na poslu?

Svuda vas placaju na kraju nedelje.

Even Keel: Plata je 7 dolara po satu plus baksis koji se deli izmedju zaposlenih u toj smeni sto izadje negde izmedju 12-17 $ po satu.

Spectrum:
Plata je 10 $ po satu pa sam dogovorio sa poslodavcem da mi povecava kako napredujem tj ucim posao stim da mi taj visak da na kraju sezone kako ga ne bih ispalio. Medjutim koliko god se ja trudio on je mrljavo povecavao platu, pa sam posle ubrzo otisao. Naravno prvo sam nasao drugi posao. Ovde je bio I obavezan dres code. Nista preterano, ali kosulja, somotske pantalone I patike cipele fazon.

DeMarco:
Pranje sudova se placalo 10$ po satu plus jedan dzaba obrok. Mozes da dodjes kako hoces obucen na posao I nema frke.

Raznosenje hleba sam radio na crno i tu mi je plata bila 14$ po satu. To je bila ekstra fiksna kinta i super radno okruzenje mislim pre svega na ljude.

7. Smestaj (koliko je tesko naci? koja je cena? koji je kvalitet? da li je standardno da poslodavci obezbedjuju smestaj?)

Smestaj nije bas lako naci, ali dosta poslodavaca obezbedjuje zaposlenima smestaj, ali opet ne svi. Uglavnom je to slucaj kod nekih vecih restorana/hotela. Ovde vazi pravilo kao I za sve mora stalno da se raspitujes I da budes dosadan da bi dosao do istog. Ja sam delio sobu sa drugarom I placali smo po 150$ za nedelju dana za sobu. Inace smestaj je nesto jeftiniji ako dobijes preko poslodavca isti. Uslovi su uglavnom dobri. Mada smo mi imali problema sa toplom vodom, posto je gazdarica odugovlacila sa popravkom cega vec. Za druge ljude nisam cuo da su se zalili uglavnom. Nije obavezno da dobijes smestaj preko poslodavca. Ako ga dobijes ipak ga placas, ali nesto jeftinije nego sto inace jeste. Druga losa stvar je u tome sto tu zivis sa jos ljudi sa posla sto znaci da ces ih gledati na poslu, a posle I kuci, pa je to malo smor pogotovu ako te neko nervira.

8. Nalazenje dodatnog posla. (koliko je ovo tesko? kakvi se poslovi nude?)

Nalazenje dodatnog posla izgleda od prilike ovako. Stignes na ostrvo I imas u glavnoj ulici mesta na kojima ljudi ostavljaju oglase ponude ili ti tu ostavis ponudu da trazis posao. Onda kada izlepis svugde gde je dozvoljeno da trazis posao I pozoves sve koji ga nude, onda krenes od prodavnice do prodavnice, od restorana do restorana da licno pitas za posao. Problem je taj sto uglavnom nemas odmah social security number jer si ga tek podneo I onda ti malo prave problem oko zaposlenja, ali uvek mozes da prilozis potvrdu da si predao za broj socijalnog. Vazno je da predas za broj socijalnog cim stignes tj u mestu iz kog ides brodicem do ostrva da bi ti sto pre stigao. Obavezno se uclaniti u biblioteku jer cete moci da koristite internet I da preko njega nadjete oglase za posao.

U sustini nije lose da pre nego sto krenete iz Srbije da pogledate na internetu sta se sve nudi I eventualno da unapred nadjete posao ili da se barem informisete gde sta ima od poslova. Takodje, narucite preko interneta mobilni telefon jer ce vam znaciti da nadjete posao. Ako celog dana radite I trazite posao nece moci da vas kontaktira poslodavac kada im budete trebali.

7. Ako imate potrebu mozete napisati bilo sta sto nije pokriveno ovim pitanjima.

Ovo je moj dozivljaj tako da ne mora da znaci da ce svima biti ovako. U svakom slucaju znacice vam koliko dobro govorite engleski. Dobro se raspitajte o mestu u koje idete. Znaci koji poslovi se nude I gde ima smestaja (internet+saveti drugih koji su vec bili). Svako se snasao drugacije, ali ono sto je zajednicko za sve je da su svi vratili novac koji su ulozili da odu tamo tj zaradili su ga toliko minimum. Ko reskira taj I dobija.

Srecno novima koji se spremaju na daleke pute (:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
ramirezz
post Mar 4 2008, 10:18 PM
Post #2

Marko Vukojević

Group: SuperModerator
From: Kruševac
Member No.: 1,970

USA location: white house
Job: prvi sprski crnac

Evo iskustva jos jednog momka:

Nantucket ostrvo se nalazi na istocnoj obali i udaljeno je 6 sati voznje autobusom od New Yorka a sat vremena od Bostona. Do samog ostrva se dolazi brodom kojem treba oko 2 sata (sporija varijanta) ili 1 sat vremena brzim brodom.Cena Prevoza je od $20 do $40 u zavisnosti od broda kojim se dolazi.

Prvi utisak nije mnogo obecavao iz razloga sto je ostrvo veoma malo I nije ni nalik na ona tropska ostrva koje smo navikli da gledamo u Americkim filmovima. Plaze su veoma skromne bez urbanog ili bilo kakvog nasljenog objekta, bogate prirodom I idealne za uzivanje u zalascima sunca koje kazu da su jedna od najlepsih upravo na Nantucketu.

Klima je veoma sllicna nasoj, najtopliji meseci su jul I avgust dok su jun I septembar takodje topli ali ne I u tolikoj meri da se moze kupati u okeanu.

Populacija na ostrvu gotovo se u desetostrucuj po gotovo u ova dva najtoplija meseca. Generalno sto se tice ljudi koji zive na ostrvu kao I oni koji tamo borave samo preko leta su veoma ljubazni I vise nego prijateljski nastrojeni. S obzirom da su amerikanci narod koji voli nocni zivor samim tim I ostrvo ima svoje klubove I mesta na kojima se okupljaju mladi ali koja su dosta skromnija u odnosu na neka u vecim gradovima.

Restoran u kome sam radio se zove Rope Walk I jedan je od dva restorana koji je u vlasnistvu jednog od najstarijih ugostitelja na ostrvu. Restoran ima tri velike sobe za rucavanje I spada u kategoriju casual porodicnih restorana. Nalazi se na molu gde su usidrene jahte. Pored soba gde su smesteni stolovi, restoran poseduje I dva bara u kojima se sluze sve moguce vrste pica.

Restoran spada u jedan od organizovanijih I iskustvo koje se moze steci radom u restoranu je takvo da veoma koristi I u daljem zivotu a prevashodno pri trazenju drugog posla u bilo kom drugom resroranu.

U jeku sezone 7 konobara je rasporedjeno po restoranu plus 3 hostese koje stoje na ulaznim vratima restorana, zatim 3 barmena I obicno 3 do 4 momka koja su zaduzena da sklanjaju I pripremaju stolove za naredne goste. U kuhinji obicno radi 6 do 7 kuvara zajedno sa peracim sudova. Restoran ima oko oko 35 do 40 zaposlenih rasporedjenih u dnevne smene. Radno vreme restorana je od 11 ujutro do 10 uvece kada se I zatvara kuhinja I kad se sluzi samo pice iz bara koji radi do ponoci.

Atmosfera medju zaposlenima je uvek dobra bas iz razloga sto je posao u restoranu veoma dinamican I zanimljiv. Svi su uvek vedrog raspolozenja spremni na saradnju I pomoc.

Gosti koji najcesce posecuju restoran su uglavnom stalni gosti ali I turisti. Svi skupa su veoma uvidjajni I ljubazni sto rad u restoranu cini jos laksim.

Posle sedanja gostiju koje je predhodno dovela hostesa prvi koji prilazi gostima je konobar koji posle porucivanja pica obavestava goste o dnevnim specijalitetima. Kada gosti poruce I hranu tada se o njima pored konobara brine I jedan od momaka koji pomaze serveru a ta pomoc se sastoji u donosenju hrane iz kuhinje i na kraju pospremanju stola.

Sobsirom da sam ja radio kao server moj posao je bio da prosledim porudzbinu od gostiju do bara I kuhinje I s vremena na vreme obilazim goste ukoliko im jos nesto zatreba. Naravno pored ovoga tu su I drugi propratni poslovi vezani za pomaganje ostalim zaposlenima u restoranu a najvise se odnosi na brisanje casa, nosenje hrane spremanje stolova itd.

Zarada, zavisi od smene do smene kao I od dana u nedelji a najvise od rucka ili vecere. Restoran ne sluzi dorucak I prosecna zarada za rucak je oko $13-$15 a za veceru oko $18-$20.

Sto se tice trazenja drugog posla to nekada zna biti veoma lako ali nekada I tesko jer u mnogome zavisi I od broja drugih studenata koju dodju na ostrvo. Najlakse je pronaci posao u restoranu jer ih ima najvise ali I druge vrste poslova su dosta dostupne pocev od rada u super marketima, buticima, bazeni, gradjevina, moleraj, stolarija, galerijama kao I kompanijama koje odrzavaju trvnjake I bastovanstvo.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Closed TopicStart new topic
2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

Lo-Fi Version Time is now: 17th February 2020 - 07:08 PM

Napomena: Odgovornost za sadrzaj tekstova napisanih na ovom forumu kao i posledice koje mogu nastati usled objavljivanja snose iskljucivo autori tekstova ciji je pseudonim oznacen pored sadrzaja svakog teksta.