IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

www.radiiputuj.com           

Reply to this topicStart new topic
> "Produzetak programa", hm...pa produzetak programa :-)
jzd
post Sep 2 2007, 08:00 AM
Post #1

Advanced Member

Group: Members
Member No.: 51

[font=Arial Black][b]Pozdrav svima iz uvijek veselog Vegasa> Prije svega isprika (sto bi nasa braca zapadno rekla) zbog mog prilicno "tankog" ucesca u aktuelnim temama. Ipak, s obzirom da je gotovo svima program pri kraju (ili je vec i zavrsen?!), koristim priliku da pokrenem temu u vezi ostanka u USA. Dosta je toga vec nakuckano na ovaj racun ali kontam da bi bilo "FINO" da se sve korisne informacije sumiraju na jednom mjestu. Siguran sam da ima ljudi kojima ce koristiti i koji ce upravo na ovom mjestu pronaci onu neophodnu kariku koja ce ih dovesti do zeljenog cilja (citati: OSTANKA). Pa da pocnem.....

U vise navrata je pominjano da je jedna od najboljih opcija za ostajanje ona koja se dotice ucenja Engleskog jezika u US. Ja licno poznajem nekolicinu ljudi koji su na taj nacin produzili vizu. Ukoliko se zivi u vecem gradu na Istocnoj obali, to je najmanji problem. Skole traju od 2 do 6 mjeseci i u gotovo 90% slucajeva obezbjedjuju produzetak vize. Viza koja se dobije ne obecava dozvolu za rad ali ja poznajem makar 10 ljudi kojima to nije predstavljalo problem zaposlenja. Takodjer, pri dobijanju ovog "produzetka" vize u pasosu mora pisati da osoba nije "subject to section 212(e), two jear rule...". Cuo sam da bez toga nema produzetka... Cijena varira u rasponu od 1500$ do 3000$ po semestru. Jedna od relevantnih adresa za produzetak vize ovg tipa je:

http://www.egida.co.yu/pages/Skole%20jezik...rtBilingual.htm

Drugi "solidan" nacin produzenja vize je dobijanje tzv. turisticke vize. Cuo sam da se u vezi ove vize mora organizovati neki advokat kako bi rijesio papire ali nisam siguran kako to bas funkcionise. Viza se navodno produzi za neka 2 mjeseca za oko 300$....nisam upoznat detaljima.....

Treci nacin je da se nadje neki poslodavac koji bi omogucio stalno zaposlenje i prilozio sve neophodne papire za dobijanje jednog tipa radne vize bilo da je to tip H2B ili H1B...o ovoj opciji je vec prilicno kuckano na ovom forumu sto ne znaci da ne bi bilo OK da se opet nakucka nesto korisno drugima (Dreameru, ne stidi se biggrin.gif ).

Konacno, svima je poznato da postoji i opcija tzv. fiktivnog braka koja u najkracem roku dovodi do dobijanja US drzavljanstva. Placanje je na sve strane razlicito....

Nije mi namjera smarati do iznemoglosti...a i pivo me 'vata...stoga bi bilo strava da bilo ko razmjeni neku korisnu informaciju ukoliko je u mogucnosti...

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Loshmi
post Sep 2 2007, 03:00 PM
Post #2

Member
**

Member No.: 115

Lepo to sve zvuci , znam i ja ljude koji su uspevali da produze vizu putem engleskog, samo radi lakseg zaposlenja treba izvaditi state id i drivers licence pre no sto ti istekne radna viza, a to je najlakse u chicago-u, tamo ti daju state id na 5 godina, i onda mozes da izvadis i vozacku na 5 godina( a svi znamo da je to ovde jako bitan dokumeNAT)
Sto se tice prelaska na H vize mislim da je to nemoguce, ja sam o tome trazi na sajtu americke vlade i na jos tako nekim sajtovima, i svuge sam nasao da se J viza ne moze preinaciti ni u jednu drugu vizu, osim u ove studentske ( bese valjda M i K)i da cak i pokusaj preinacenja vize J u H moze dovesti do terminacije J vize.
U svakom slucaju J1 viza je jedna mnogo losa vize narocito ako si subject to two year rule, sto mi srecom nismo....ali opet dobro se raspitajte sta radite jer ako uradite nesto pogresno moze se desiti da vam ukinu i J vizu.
J viza je viza razmene i ocekuje se da posle nje ides kuci, i svaki pokusaj preinacenja te vize moze dovesti do terminacije iste. To kaze americka vlada...
+Quote Post
dreamer
post Sep 2 2007, 03:44 PM
Post #3

Administrator

Group: Admin
Member No.: 1

USA location: Atlanta

QUOTE(jzd @ Sep 2 2007, 08:00 AM) *
Treci nacin je da se nadje neki poslodavac koji bi omogucio stalno zaposlenje i prilozio sve neophodne papire za dobijanje jednog tipa radne vize bilo da je to tip H2B ili H1B...o ovoj opciji je vec prilicno kuckano na ovom forumu sto ne znaci da ne bi bilo OK da se opet nakucka nesto korisno drugima (Dreameru, ne stidi se biggrin.gif ).

Meni je poslodavac poslao papire za Career Training program, sto je isto J-1 viza samo "malo" duza od work&travel vize. Za H vize stvarno ne znam kako ide.

Mislim da je na okupljanju koje smo odrzavali vice-konzul rekla da je u principu svako produzavanje vize (tj. menjanje statusa) nelegalno i moras da imas jak razlog zasto si to uradio (poceo si da se lecis od neke bolesti pa ne sme da se prekida lecenje i sl.).
Najbolji i najispravniji nacin je da se vratis u Srbiju, pa odatle apliciras za studentsku F vizu (za skolu jezika) ili turisticku.

Brak i sponzorstvo neke americke firme je najbrzi put ka zelenoj karti i radnoj dozvoli, ali to nosi mnogo dodatnih problema o kojima cu pisati drugom prilikom. U sustini, dug vremenski period zavisis od nekoga (do 5-6) godina, i znas da svakoga trenutka moze sve da pukne. Sto vise vremena prolazi, zena ili poslodavac imaju sve vise mogucnosti da te ucenjuju jer znaju da si zrtvovao par godina i da neces sve to baciti u vodu tek tako. Ovo sa poslodavcem se upravo desava jednom liku u firmi gde radim. Ove godine je posle 4 godine provedene u firmi dobio duplo vise posla za iste pare.
+Quote Post
Loshmi
post Sep 2 2007, 06:33 PM
Post #4

Member
**

Cekaj koliko godina je u braku dovoljno za zelenu kartu, ja sam cuo da nije isto ako si u braku sa nekim ko je american citizen i ako si u braku sa nekim ko je permanent resident, ako se dobro secam sa gradjaninom USA je dovoljno 3 god a sa samo stalnim rezidentom 5 god, mada nisam 100% siguran...
U svakom slucaju istina je sta covek pise, svako menjanje sa J vize na bilo koju drugu je nezakonito, i zbog toga je J viza dosta gora od ostalih radnih, jer ti oduzima felksibilnost koju druge vize daju.
+Quote Post
Cvele
post Sep 3 2007, 01:55 AM
Post #5

ne zalitaj se, tija znaju finte!!!

From: Vlaška mala
Member No.: 1,208

USA location: na pijac!
Job: ću se vozim s' biciklu!

Moj ortak je pre 2 godine dobio turistichku vizu na 2 nedelje i do dana danasgnjeg je u Chicago, tako shto je upisao shkolu jezika "http://international.solex.edu/" i produzio vizu.

OPA DEDIN!
+Quote Post
dreamer
post Sep 3 2007, 04:08 AM
Post #6

Administrator

Group: Admin
Member No.: 1

USA location: Atlanta

^ koliko je puta za to vreme izlazio iz USA? smile.gif

Ispada da ti je isto da li promenio status ili ostao nelegalno, dok si u USA niko te ne dira, ali kada izadjes iz USA pitanje da li ce te pustiti ponovo da se vratis...
+Quote Post
Cvele
post Sep 4 2007, 12:44 AM
Post #7

ne zalitaj se, tija znaju finte!!!

From: Vlaška mala
Member No.: 1,208

USA location: na pijac!
Job: ću se vozim s' biciklu!

U! Da znash da si upravu!
+Quote Post
Neat Pure
post Sep 9 2007, 06:59 AM
Post #8

Advanced Member

Member No.: 516

for example: ova shkolja, na ovom njihovom faq-u pishe

http://international.solex.edu/Default.aspx?tabid=67

However, not everybody is eligible to change status to F-1 in the United States. Aliens who generally cannot apply for F-1 status are:

1. Persons who are subject to the J-1 two year restriction of home country residence
2. K-1 status holders: the fiancé of a US citizen who enters into the U.S. holding a K-1 visa may not apply for a change to F-1 status
3. Visa Waiver Pilot Program visitors: This program exempts certain non-immigrants from the requirement of obtaining a visa for entry into the United States. A Visa Waiver Pilot Program Visitor may not change his status to F-1 status in the U.S.
4. C status holders: Any alien holding a C transit visa cannot apply for F-1 status
5. Transit visitors without visas: Visitors who are in transit in the U.S. without a visa cannot apply for F-1 status. More information visit http://www.uscis.gov/

shta mu to dodje u mom sluchaju, ono doshao ko svi na J1, jel imamo mi tu two year restriction of home country residence ???

Ono,ovo...
+Quote Post
Loshmi
post Sep 12 2007, 04:11 PM
Post #9

Member
**

Pa pazi svakom kome u pasosu pise "not subject to section 212(e) two years rule doesn't apply" znaci da moze da trazi...meni to na primer pise, a trebalo bi da pise i svima nama..zato sto smo sami finansirali program, jedino kad ti drzava finansira program onda moras da se vratis u odredjenom vremenu, kod nas to , medjutim, nije slucaj...tako da sto se toga tice mozes da probas da konkurises...
ja imam frienda u salt lake cityju koji je to pukusao i bio je odbijen pre dve godine, nikad mu nije bilo receno zasto je odbijen...on je ipak i dalje u usa...na crno naravno...koristi socijlani broj radi sve po ps, pa dok ga ne uhvate...
+Quote Post
miss hersheys
post Mar 9 2008, 10:41 PM
Post #10

Advanced Member

Member No.: 4,290

Koliko sam ja upucena postoje nacini o kojima je vec pisano da produzis vizu i nije to mnogo cimanja.ALI ti ne smes nazad za to vreme sto mu doce kao da si tamo ilegalno.OK idea ako ti je cilj drzavljanstvo ali ovako...Moze da se desi da ja npr produzim vizu za jos 6 meseci i posle se lepo vratim kuci i sve ok.5 god kasnije meni treba viza(nije bitno koji tip)i lepo mi gospoda u ambasadi kazu dovidjenja!Vode oni evidenciju o svemu a ti si ih vec jednom da kazem ispalio.Ipak si dobio jednu vizu a ti je tamo menjas...NAravno da postoje i izuzeci ali..
+Quote Post
deda mraz
post Mar 15 2008, 03:35 AM
Post #11

Advanced Member

Member No.: 224

QUOTE(miss hersheys @ Mar 9 2008, 11:41 PM) *

Koliko sam ja upucena postoje nacini o kojima je vec pisano da produzis vizu i nije to mnogo cimanja.ALI ti ne smes nazad za to vreme sto mu doce kao da si tamo ilegalno.OK idea ako ti je cilj drzavljanstvo ali ovako...Moze da se desi da ja npr produzim vizu za jos 6 meseci i posle se lepo vratim kuci i sve ok.5 god kasnije meni treba viza(nije bitno koji tip)i lepo mi gospoda u ambasadi kazu dovidjenja!Vode oni evidenciju o svemu a ti si ih vec jednom da kazem ispalio.Ipak si dobio jednu vizu a ti je tamo menjas...NAravno da postoje i izuzeci ali..

Ja sam bila J1,presla na B2 i sledece godine opet otisla na J1 bez problema
Neko je spominjao razne tipove vize na koje moze da se predje pa da znate da ima i ova varijanta,jako jednostavna i jeftina.

Ti od momenta kada apliciras i dobijes pismo od nih da su primili tvoje papire i da je tvoj slucaj Pending-ti si od tog momenta legalno u zemlji jer drzava razmatra tvoj slucaj.U bilo kom momemtu mozes da se vratis kuci (jer kazu da se slucaj moze razmatrati i do 6 meseci,a ja htela npr. da ostanem samo 2 vise),bez ikakvih posledica.

Moja logika je bila da bolje da trazim nacin da to sto cu ostati malo duze bude legalno nego da me za 5,10 godina neko proziva u ambasadi sto sam kao student ostala par nedelja,meseci duze tamo.

Sledece godine kada sam otsila u ambasadu po novu J1 vizu,spremila sam se sa tom pricom da sam zelela da sve bude legalno,ponela papire koje sam dobila za tu novu vizu (dobije se jedan papir o potvrdi prijema zahteva i posle odobrenje/neodobrenje vize sa novi I-94),ali me niko nista nije pitao.
+Quote Post
miss hersheys
post Mar 15 2008, 07:56 AM
Post #12

Advanced Member

Member No.: 4,290

QUOTE(deda mraz @ Mar 15 2008, 04:35 AM) *

Ja sam bila J1,presla na B2 i sledece godine opet otisla na J1 bez problema
Neko je spominjao razne tipove vize na koje moze da se predje pa da znate da ima i ova varijanta,jako jednostavna i jeftina.

Ti od momenta kada apliciras i dobijes pismo od nih da su primili tvoje papire i da je tvoj slucaj Pending-ti si od tog momenta legalno u zemlji jer drzava razmatra tvoj slucaj.U bilo kom momemtu mozes da se vratis kuci (jer kazu da se slucaj moze razmatrati i do 6 meseci,a ja htela npr. da ostanem samo 2 vise),bez ikakvih posledica.

Moja logika je bila da bolje da trazim nacin da to sto cu ostati malo duze bude legalno nego da me za 5,10 godina neko proziva u ambasadi sto sam kao student ostala par nedelja,meseci duze tamo.

Sledece godine kada sam otsila u ambasadu po novu J1 vizu,spremila sam se sa tom pricom da sam zelela da sve bude legalno,ponela papire koje sam dobila za tu novu vizu (dobije se jedan papir o potvrdi prijema zahteva i posle odobrenje/neodobrenje vize sa novi I-94),ali me niko nista nije pitao.

U pa super.Ekstra ako su sada tako orjentisani.Ja sam samo cula za ove druge varijante ali super ako prolazi i ovo
+Quote Post
sashakralj
post Jun 1 2008, 03:34 PM
Post #13

Newbie
*

Member No.: 868

ne ne koliko sam ja skapirao, moze da se radi shta ocesh, ali kad prodje 3 godine od tog shto si radio onda znaj da na sledecem vadjenju vize oni imaju sve informacije, izgleda da se tek posle 3 godine sve to obradi i dodje do njih, tako da valjda ako napravite prestup sad dobicete vizu sledece godine ali kroz dve godine je pitanje jer ce oni to tada znati, tako sam ja chuo i prochitao na par mesta, ne mora da znachi da je 100% sigurno...
+Quote Post
Ninj@
post Jun 1 2008, 09:26 PM
Post #14

Advanced Member

Member No.: 87

QUOTE(sashakralj @ Jun 1 2008, 05:34 PM) *

ne ne koliko sam ja skapirao, moze da se radi shta ocesh, ali kad prodje 3 godine od tog shto si radio onda znaj da na sledecem vadjenju vize oni imaju sve informacije, izgleda da se tek posle 3 godine sve to obradi i dodje do njih, tako da valjda ako napravite prestup sad dobicete vizu sledece godine ali kroz dve godine je pitanje jer ce oni to tada znati, tako sam ja chuo i prochitao na par mesta, ne mora da znachi da je 100% sigurno...

ovo je moguca varijanta......ja sam napravio neko sra.je tamo i dali su mi vizu bez problema
+Quote Post
pailhead
post Jun 2 2008, 10:09 PM
Post #15

Advanced Member

Member No.: 461

USA location: San Francisco, CA
Job: lighting design intern

Moguce je prelaziti sa vize na vizu. Moguce je preci sa J-1 na b-1/b-2, moguce je cak i produziti vizu. Tvrde ljudi da postoji 120 dana grace perioda dok se ceka na obradu, medjutim te potvrde o prispecu vase molbe kazu da one ne donose nikakve legalne beneficije...

Elem, ako vam odobre prelazak/produzenje, nikom nista, dobijete novi i-94 i to je to, milina.

Ako vam odbiju, u problemu ste, jer ste vec prekrsili zakon time sto ste sacekali odgovor.

Ali opet, ni tad nije sve tako crno. Ne nastupa nikakva automatska zabrana, ona nastupa tek nakon 6 meseci ilegalnog boravka (zabrana od 3 godine) ili godinu dana (zabrana od 10 godina).

Da su smanjene sanse za dalje vize, verovatno jesu.
+Quote Post
dzentlmen
post Jun 3 2008, 01:48 AM
Post #16

Advanced Member

Member No.: 595

USA location: ATLANTA
Job: OWNER

Samo nemojte da se zeznete . . .
Ukoliko hocete da produzite bilo koji status, to bi trebalo da uradite na polovini programa ili vam, ukooliko ste dosli maja meseca a istice vam viza septembra, kao sto je vecini, trebalo bi poraditi na produzetku jula meseca, jer je tada otprilike najbolji moguci termin za tako nesto.
Znam jednog tipa koji je sa J1 vize hteo da produzi na turisticku i bukvalno je aplicirao deset dana pre isteka J1 i dobio je turisticku na 1 dan! blink.gif
Tako da oprezno sa ovim stvarima . . .
Veliki pozdrav iz Washingtona . . .
+Quote Post
pailhead
post Jun 3 2008, 11:21 AM
Post #17

Advanced Member

Member No.: 461

USA location: San Francisco, CA
Job: lighting design intern

Ne sme se ni prerano aplicirati jer onda misle da ste dosli sa namerom da ostajete duze nego sto su vam dozvolili...

Na odgovor se ionako ceka 3-4 meseca...
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

Work and Travel Forum CHAT ROOM.

Lo-Fi Version Time is now: 24th July 2014 - 07:20 PM

Napomena: Odgovornost za sadrzaj tekstova napisanih na ovom forumu kao i posledice koje mogu nastati usled objavljivanja snose iskljucivo autori tekstova ciji je pseudonim oznacen pored sadrzaja svakog teksta.